Zabytki sakralne wymagają ciągłego wsparcia, katedra sandomierska to przepiękne miejsce - podkreślił wicepremier Piotr Gliński, zwiedzając w środę bazylikę katedralną w Sandomierzu, w której kończą się prace konserwatorskie
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że zabytki sakralne wymagają ciągłego wsparcia, dlatego resort kultury bardzo wiele inwestuje w tę dziedzinę. "Katedra sandomierska to przepiękne miejsce, szczególnie ciekawe połączenie zabytku kilkusetletniego z pracami, które były wykonywane niecałe sto lat temu" – wskazał.
Nawiązał w ten sposób do części kościelnej polichromii, która powstała pod koniec lat 30. XX w. i w ramach obecnego projektu była odnawiana. Ocenił, że efekt prac w katedrze jest "rewelacyjny".
Gliński przypomniał, że tego typu zabytki korzystają z resortowego programu ochrony zabytków i z projektów unijnych, z wkładem pieniędzy publicznych - jak to jest w przypadku renowacji sandomierskiej katedry. "W ostatnim czasie te programy unijne w ministerstwie którym kieruję, to było 2,5 mld zł na najróżniejsze realizacje zabytkowe w całej Polsce (…) Dobrze, że robią to wybitni specjaliści - mamy w Polsce szkołę konserwatorską na najwyższym poziomie" – podkreślił.
Projekt, jaki przez dwa lata realizowano w sandomierskiej świątyni obejmował m. in. prace konserwatorskie, zabezpieczające dekoracje malarskie oraz elementy kamienne na sklepieniach nawy głównej i naw bocznych.
Przedsięwzięcie o wartości ok. 7,7 mln zł było realizowane dzięki wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (ok. 85 proc. kosztów przedsięwzięcia), w ramach działania zarządzanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny parafii katedralnej pochodzi ze składek księży Diecezji Sandomierskiej.
W przyszłym tygodniu, w związku z zakończeniem realizacji projektu zaplanowano w Sandomierzu konferencję naukową, poświęconą katedrze i przeprowadzonym tutaj pracom.
Gotycka katedra w Sandomierzu – reprezentacyjny kościół diecezji sandomierskiej, zaliczany do najcenniejszych zabytków miasta i województwa świętokrzyskiego – została wzniesiona w miejscu kolegiaty romańskiej, zniszczonej podczas najazdów Tatarów w XIII w. i Litwinów w 1349 r. Kościół jest jednym z najstarszych obiektów architektury sakralnej w Polsce – powstały z fundacji króla Kazimierza Wielkiego korpus nawowy datuje się na 1361 r. Wzniesiono wówczas trzy nawy, dobudowane do wczesnogotyckiej bryły dzisiejszego prezbiterium.
Od 2008 r. m.in. dzięki środkom Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lokalnych samorządów i sandomierskiej Kurii Diecezjalnej, odnowiono wschodnią część katedry. To np.: unikatowe malowidła bizantyjsko-ruskie w prezbiterium, późnobarokowe i rokokowe ołtarze, kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej, kaplica Najświętszego Sakramentu, zakrystie. Zmode