Polska w Europie Środkowej będzie tematem przewodnim II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, który we wtorek rozpocznie się w Krakowie i potrwa do soboty.
Jak poinformował PAP szef komitetu organizacyjnego prof. Andrzej Chwalba, na kongres przybędzie około 500 badaczy i gości z zagranicy z ponad 45 krajów, w tym 230 referentów z 30 krajów. Spoza Europy przyjadą do Krakowa uczeni ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Korei Południowej, Turcji, Izraela, Brazylii.
Ideą spotkania jest utworzenie forum do wymiany doświadczeń badaczy z różnych krajów świata zaangażowanych w studia nad dziejami Polski i jej miejscem w Europie Środkowej. Organizator chce zainteresować obcokrajowców tą tematyką.
Celem kongresu jest też przybliżenie Polakom dorobku zagranicznych badaczy studiujących polską przeszłość. „Nauczyciele, uczniowie i studenci mają bezpłatny wstęp na wszystkie obrady i wykłady organizowane w ramach kongresu” – powiedział PAP Chwalba.
Kongres rozpoczną we wtorek wieczorem obrady doktorantów z różnych państw Europy. W środę odbędą się dyskusje m.in. na temat Polski jako państwa wielokulturowego w minionych wiekach oraz polskich doświadczeń totalitaryzmów na tle innych państw Europy Środkowej. W tym dniu zaplanowano również spotkania ze świadkami historii.
Oficjalna inauguracja kongresu będzie miała miejsce w czwartek rano w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po niej nastąpią dyskusje na temat przyszłości Grupy Wyszehradzkiej, Polski w podręcznikach zagranicznych, ludów germańskich na ziemiach polskich.
W piątek w Auditorium Maximum odbędzie się m.in. prelekcja poświęcona Muzeum Historii Polski, sesja naukowa na temat Krakowa jako miasta środkowoeuropejskiego oraz Polski w archiwach Europy Środkowej.
Motywem przewodnim sobotnich dyskusji będą m.in.: sztuka i architektura Europy Środkowej po II wojnie światowej, organizacje wspierające prowadzenie badań oraz studiowanie historii Polski i Europy Środkowej, a także obecność historii w internecie i serwisach Polskiego Radia.
Podczas kongresu zostanie wręczona statuetka Gala Anonima, czyli nagroda Pro Historia Polonorum, za najlepszą książkę historyczną wydaną w języku obcym, dotyczącą historii Polski. To pieniężne wyróżnienie Senatu wręczy laureatowi marszałek Bogdan Borusewicz.
Organizator ogłosi także nazwisko zwycięzcy nagrody Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego ufundowanej przez Wydawnictwo Literackie. Wyróżnienie dla polskich i zagranicznych autorów książek poświęconych historii Europy Środkowej w XIX i XX wieku zostanie przyznane po raz 12.
Ponadto zostanie rozstrzygnięty konkurs im. Janusza Bogdanowskiego na ciekawy obiekt architektoniczny w Krakowie.
Kongres odbędzie się w budynkach Uniwersytetu Jagiellońskiego, głównie w Auditorium Maximum, oraz w Międzynarodowym Centrum Kultury, Pałacu Krzysztofory i w siedzibie redakcji Polskiego Słownika Biograficznego.
Kilkudniowe spotkanie organizator kongresu - krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego - dedykuje założycielom oddziału towarzystwa w Krakowie z okazji jego 100-lecia. (PAP)
bko/ hes/