Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński jedzie w niedzielę z dwudniową wizytą do Austrii. Będzie obecny m.in. na premierze „Halki” Stanisława Moniuszki w reż. Mariusza Trelińskiego, która odbędzie się w Theater an der Wien. W spektaklu wystąpią m.in. Tomasz Konieczny i Piotr Beczała.
Premiera "Halki" odbędzie się w niedzielę. W poniedziałek minister odwiedzi Kunsthistorisches Museum Wien, gdzie obejrzy m.in. wystawę "Caravaggio and Bernini".
W opisie zamieszczonym na stronie muzeum poinformowano, że tematem obrazów Caravaggia oraz rzeźb Giovanni Lorenzo Berniniego, które składają się na ekspozycję, są emocje, ich przedstawienie w baroku było innowacyjne.
"Halki" została po raz pierwszy wystawiona w Wilnie w 1848 r. 10 lat później kompozytor zaprezentował "Halkę" w Warszawie, Moniuszko dodał m.in. poloneza, tańce góralskie i najsłynniejsze arie, Jontka - "Szumią jodły na gór szczycie" i Halki - "Gdybym rannym słonkiem". Dopiero ta wersja, którą pokazał 1 stycznia 1858 r. w Teatrze Wielkim, przyniosła mu wielki sukces.
Mariusz Treliński przeniósł operę w czasie, do PRL-u, lat 70. Akcję Treliński umiejscowił w hotelu, ponieważ jego zdaniem jest on "metaforycznym skrótem relacji społecznych, odzwierciedla klasowość społeczeństwa, naturalny niejako porządek, w którym jedni są na górze, a drudzy na dole, jedni bici a drudzy bijący, to odwieczne koło pogardy, działające zresztą w obie strony" - podano w wywiadzie zamieszonym w programie spektaklu.
Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z Theater an der Wien. W przedstawieniu premierowym wystąpią m.in. Piotr Beczała jako Jontek, Corinne Winters jako Halka, Alexey Tikhomirov w roli Stolnika, Natalia Kawałek jako Zosia, Tomasz Konieczny wcieli się w postać Janusza, a Dziembę zagra Lukas Jakobski.
Autorem scenografii jest Boris Kudlicka, kostiumy zaprojektowała Dorota Roqueplo, choreografię ułożył Tomasz Wygoda. Solistów, ORF Radio-Symphonieorchester oraz Wien Arnold Schoenberg Chor poprowadzi Łukasz Borowicz.
Po niedzielnej premierze spektakl będzie można obejrzeć 17, 16, 22, 29 i 31 grudnia, a w Polsce premiera odbędzie się 11 lutego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ agz/