Aktor Adam Woronowicz weźmie udział w niedzielnym finale XIX Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Artysta odczyta w poznańskiej Bazylice Archikatedralnej fragmenty Księgi Tobiasza. Będzie to jednocześnie 200. prezentacja w historii Verba Sacra.
Verba Sacra to interdyscyplinarny projekt artystyczno - naukowo - religijny. W jego ramach od kilkunastu lat w świątyniach całej Polski odbywają się publiczne czytania Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów.
W ramach cyklu Verba Sacra "Biblia Trzeciego Tysiąclecia – Biblia 3.0" czytany jest Stary i Nowy Testament. Księgi przedstawiają m.in. polscy aktorzy. Jako siedemnastą część zostanie zaprezentowana Księga Tobiasza. Jej fragmenty odczyta w niedzielę w poznańskiej Bazylice Archikatedralnej Adam Woronowicz. Będzie to jednocześnie 200. prezentacja w ramach Verba Sacra.
Fragmenty Księgi Tobiasza wybrał ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot, kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego UAM. Według teologa to „wyjątkowa księga biblijna, choć napisana w bardzo późnym okresie tradycji biblijnego Izraela, bo prawdopodobnie w II w p.n.e.".
„Opowiada urywek historii życia jednej z izraelskich rodzin, przeżywających dramat swej trudnej egzystencji na wygnaniu gdzieś daleko od własnej ojczyzny, w imperium asyryjskim. Opowieść kończy się wyjaśnieniem roli i zadań, jakie Bóg nakłada swoim aniołom, którzy tak troskliwie opiekują się tymi, którzy zostają im oddani w opiekę” – wyjaśnił duchowny.
Księgę o godz. 17 przedstawi aktor Adam Woronowicz, a towarzyszyć mu będzie zespół muzyczny pod kierunkiem Katarzyny Stroińskiej – Sierant. Wstęp jest wolny.
Verba Sacra została zainicjowana w 2000 r. i początkowo miała być jednorazowym projektem powstałym z okazji rocznicowych obchodów dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Raz w miesiącu aktorzy, ludzie kultury czytali publicznie fragmenty Starego i Nowego Testamentu. W 2001 roku poszerzono projekt o trzy nowe cykle: Wielka Klasyka, obejmującą dzieła klasyki narodowej i światowej, Festiwal Sztuki Słowa wraz z konkursem na interpretację tekstu sakralnego i religijnego oraz modlitwy katedr europejskich.
W 2005 roku zorganizowano pierwszy polski maraton biblijny, w którym wzięło udział 890 osób. W sierpniu 2007 roku w ramach Verba Sacra po raz pierwszy w dziejach polskiej kultury jeden aktor, Andrzej Seweryn, przeczytał publicznie, przez sześć kolejnych dni, w całości "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Od kwietnia 2015 do stycznia 2016 zrealizowano cykl katechez "Dekalog", głoszonych przez hierarchów Kościoła katolickiego w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski.
Według organizatorów od początku istnienia Verba Sacra w prezentacjach odbywających się w całym kraju wzięło udział ponad 250 tys. osób i ponad 100 aktorów.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ pad/