Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powołał na kolejną kadencję dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - Bognę Dziechciaruk-Maj oraz dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku - dr Tomasza Kranza.
MKiDN poinformowało, że wicepremier Gliński wręczył powołanie na kolejną kadencję dotychczasowemu dyrektorowi Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – Pawłowi Jaskanisowi, który pełni tę funkcję od 2002 r. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 r. i zakończy 31 grudnia 2024 r.
Jaskanis to historyk sztuki i hobbysta archeolog, specjalista z zakresu opieki nad zabytkami, ich ochrony i dokumentacji oraz muzealnictwa. Od 2002 r. do chwili obecnej jest dyrektorem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jaskanis to inwentaryzator zabytków i ich badacz w Oddziale Badań i Konserwacji Zabytków Polskiej Pracowni Konserwacji Zabytków, członek Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2008 r. do 2020 r.) oraz Członek Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej (w latach 2009-2015 pełnił funkcję przewodniczącego). W latach 2004-2011 był zastępcą Przewodniczącego Rady Ochrony Zabytków przy Prezydencie m. st. Warszawy. Był także członkiem prezydium (przez dwie kadencje jako skarbnik) Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM. Jest także współzałożycielem i prezesem pierwszej kadencji Stowarzyszenia Genius Loci, członkiem komitetu redakcyjnego serii "Muzeologia" oraz przewodniczącym Rady Programowej wydawnictw Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W 2014 r. został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Wicepremier Gliński ponownie powołał także Bognę Dziechciaruk-Maj na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Trzyletnia kadencja rozpocznie się od 1 stycznia 2020 r.
Dziechciaruk-Maj ukończyła historię sztuki na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 r. objęła stanowisko Dyrektora Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Od 2007 r. do chwili obecnej jest Dyrektorem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Została wyróżniona dyplomem (kansha joo) za krzewienie kultury i techniki japońskiej (2006 r.), a także odznaczona Orderem Wschodzącego Słońca, Złotymi Promieniami z Rozetą przyznanym przez rząd japoński za wkład w popularyzację sztuki japońskiej w Polsce, a poprzez ścisłą współpracę z japońskimi firmami - w promocję najnowszej japońskiej myśli technicznej (2009 r.). W 2012 r. została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2014 r. - odznaką "Honoris Gratia" w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców.
Ponowne powołanie na pięcioletnią kadencję, jako dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, otrzymał także dr Tomasz Kranz.
Kranz jest absolwentem Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym uzyskał w 2012 r. tytuł doktora w dziedzinie nauk humanistycznych na podstawie rozprawy pt. "Muzea martyrologiczne w Polsce jako przestrzenie pamięci i edukacji historycznej", napisanej pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Władysława Stępnika.
Od 1983 r. jest pracownikiem, zaś od 2007 r., dyrektorem Państwowego Muzeum na Majdanku, z którym związał całą swą karierę zawodową. Jest autorem ponad 200 prac opublikowanych w Polsce i za granicą na temat historii KL Lublin, muzealnictwa martyrologicznego, metodologii pozaszkolnej edukacji historycznej w miejscach pamięci II wojny światowej i działalności Państwowego Muzeum na Majdanku. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/aszw/