Pamięć o żołnierzach, którzy oddali swoje życie za Polskę, będzie wieczna; są naszymi bohaterami - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak na uroczystości upamiętniającej żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami.
W uroczystościach wziął udział także szef BBN Paweł Soloch oraz najwyżsi rangą dowódcy Wojska Polskiego. Jak podkreślił minister obrony narodowej, to "dowód naszej pamięci o bohaterach, bo żołnierze Wojska Polskiego, którzy oddali swoje życie za bezpieczną Polskę, są naszymi bohaterami". Błaszczak zaznaczył, że ciągu dziesiątek lat, w czasie których polscy żołnierze biorą udział w misjach zagranicznych, 121 z nich straciło na nich życie.
Tabliczki z nazwiskami żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami kraju wiszą na Ścianie Pamięci obok pomnika poległych na misjach przy Centrum Weterana. "Przed chwilą odsłonięta została tablica stanowiąca epitafium poświęcone żołnierzowi polskiemu, który zginął podczas misji w Afganistanie, to była piąta zmiana. (...) Pojazd, którym się poruszał najechał na minę i w rezultacie tego zdarzenia pan kapral stracił życie" - mówił Błaszczak.
Szef MON podkreślił, że Wojsko Polskie jest aktywne w misjach NATO i UE, a w tym roku po dekadzie przerwy wróciliśmy także do misji prowadzonych przez ONZ. "W ten sposób dbamy o nasze bezpieczeństwo, bo jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, a więc oczekujemy solidarności w sytuacji, gdybyśmy musielibyśmy takiego wsparcia oczekiwać. To jest mechanizm zapewniający nam bezpieczeństwo, zapewniający bezpieczeństwo nasze ojczyźnie" - oświadczył minister obrony narodowej.
"Pamięć o żołnierzach, którzy oddali swoje życie za Polskę będzie wieczna" - powiedział na zakończenie wystąpienia Błaszczak.
Dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa płk Leszek Stępień zwracając się do najbliższych poległych i zmarłych żołnierzy powiedział: "Wasza obecność dodaje nam sił na cały następny rok działowości". "Gromadzimy się tu na Skwerze Pamięci, by już po raz piąty wspominać tych, którzy ojczyźnie oddali to, co najważniejsze, własne życie" - zaznaczył.
Szef MON, a także dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa wręczyli srebrne medale Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz pamiątkowe statuetki rodzinom poległych weteranów. Apel pamięci zakończyła salwa honorowa.
Dzień pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa przypada 21 grudnia. Datę wybrano w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. Tego dnia w 2011 r. w wybuchu miny-pułapki zginęło w Afganistanie pięciu polskich żołnierzy.
Ustawa o weteranach wprowadziła w 2012 r. przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Uprawnienia – zwłaszcza dla najciężej poszkodowanych – zwiększyła tegoroczna nowelizacja. Weterani mają prawo do kompleksowej opieki medycznej; weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom, pracownikom wojska, funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, a także funkcjonariuszom służb poległych MSWiA - policji, PSP, BOR/SOP oraz Straży Granicznej.
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa działa w Warszawie od grudnia 2014. Zadania Centrum to pomoc i wsparcie byłych uczestników misji wojskowych, popularyzowanie wiedzy o kontyngentach, pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych na misjach, począwszy od 1955 r. i misji nadzorczej w Korei.
Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Zginęło i zmarło 121 z nich.(PAP)
autor: Marzena Kozłowska, Jakub Borowski
mzk/ brw/ par/