„Nie ma pokoju między narodami, między Polakami bez pokoju między religiami” – podkreślali w sobotę w Gdańsku przedstawiciele 11 kościołów i związków wyznaniowych, którzy wzięli udział w Ekumenicznej Wigilii Oliwskiej. W czasie spotkania odsłonięta została Szopka z Piasku.
Przed Oliwskim Ratuszem Kultury zgromadzili się duchowni Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Polsko-Katolickiego, Prawosławnego, Greckokatolickiego, obrządku ormiańskiego, Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Związku Postępowych Gmin Żydowskich oraz Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej oraz europosłanka Magdalena Adamowicz, posłanka Małgorzata Chmiel i z-ca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk.
"Istotą Wigilii Oliwskiej jest wspólny stół. Każdego roku przyświeca nam idea, abyśmy okazywali sobie życzliwość bez względu na wyznawaną wiarę i różnicę światopoglądową. Ta obecność kapłanów wielu różnych odłamów chrześcijaństwa , a także naszych starszych braci w wierze oraz braci muzułmanów jest dowodem otwartości Gdańska. Wszyscy stanowimy wspólnotę, która różni się między sobą, ale żyje w zgodzie i wzajemnej życzliwości. Wierzę, że jest z nami Paweł Adamowicz, że czuwa nad nami zza światów" - powiedział organizator wydarzenia, radny Miasta Gdańska i założyciel fundacji Wspólnota Gdańska Andrzej Stelmasiewicz.
Spotkanie międzyreligijne rozpoczęło się od odsłonięcia bożonarodzeniowej szopki. Rzeźba powstała z 80 ton piasku i jest dziełem trójmiejskich artystów. Szopkę będzie można podziwiać do 6 stycznia 2020 r.
Organizatorzy zaprosili przedstawicieli różnych kościołów i związków wyznaniowych do tego, aby połączyli się we wspólnej modlitwie i wspólnym przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie zwieńczyła wspólna wieczerza wigilijna. W swoich przemówieniach goście podkreślali, że Gdańsk jest wielokulturowym miastem z pięknymi tradycjami i mimo wielu różnic mieszkańcy okazują sobie wzajemny szacunek, "dajemy sobie tutaj wiele nadziei i miłości" - mówili.
W rozmowie z PAP ks. bp diecezji pomorsko- wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego Marcin Hintz powiedział, że na co dzień dialog ekumeniczny jest dużym wyzwaniem. "W świecie, w którym jesteśmy bombardowani informacjami ludzie przyjmują proste rozwiązania, które nas dzielą. Boją się podjąć działania, które wymagają myślenia, wysiłku. Widzimy wiele nienawiści przemocy i prób rozwiązywania konfliktów nie na drodze dialogu, ale za pomocą siły. Takie spotkania powodują, że przestajemy być dla siebie obcy, przełamujemy mury i budujemy wspólnie świat" - mówił.
Pastor Kościoła Zielonoświątkowego w Gdańsku Tomasz Chaciński zaznaczył, że mimo wielu podziałów politycznych Polacy wciąż poszukują wspólnotowości, jedności i porozumienia. "Możemy się bardzo różnić i nie zgadzać ze sobą w wielu sprawach, pomimo tego powinniśmy być ludźmi, którzy niosą pokój. Bądźmy ludźmi o pojemnych, a nie ciasnych sercach" - dodał.
Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku Olgierd Chazbijewicz podkreślił, że Święta Bożego Narodzenia są elementem polskiej tradycji. Jego zdaniem między muzułmanami, chrześcijanami i żydami jest wiele podobieństw. Przypomniał, że w Koranie osobny rozdział poświęcony jest Jezusowi i Jego Matce Maryi. Imam Hani Hraish odczytał ten fragment w języku arabskim.
Przedstawiciele Związku Postępowych Gmin Żydowskich przypomnieli, że w czasie kiedy chrześcijanie wspominają Boże Narodzenia Żydzi obchodzą święto Chanuka "Dzisiaj zapalamy pierwszą Chanukową świecę, światło które ma symbolizować pokój miłość i obecność Boga wśród wszystkich ludzi" - mówił.
Magdalena Adamowicz podziękowała gdańszczanom za to, że dzięki nim nie czuje się samotna. "Czuję wasze wsparcie, nie ma nic piękniejszego jak dzielenie się wspólnym dobrem i uśmiechem" - mówiła. (PAP)
Autorka: Anna Machińska
anm/ drag/