Polska droga do demokracji nie była łatwa, ale wiedzieliśmy, że najważniejszą wartością jest wolność - powiedział we wtorek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który na Państwowym Uniwersytecie w Tbilisi zainaugurował cykl "Wykładów warszawskich".
Borusewicz, który wraz z polską delegacją przebywa z kilkudniową wizytą w Gruzji, spotkał się z przedstawicielami nauki i kultury oraz ze środowiskiem uniwersyteckim.
Marszałek wygłaszając wykład "Polska droga do demokracji" podkreślił, że najważniejszą wartością dla każdego narodu jest wolność. Jak mówił, jest ona zarówno celem, jak i wyzwaniem, gdyż żaden naród nie może pozwolić sobie na jej utratę.
"To wolność jest najważniejsza, jest ona najważniejszą wartością, a takie narody jak Polska czy Gruzja dobrze wiedzą, jak ciężko trzeba ją wywalczyć" – powiedział marszałek Senatu. Według Borusewicza sympatia do Gruzji w Polsce jest powszechna, ale trudno ją wytłumaczyć w sposób racjonalny.
Bogdan Borusewicz: "To wolność jest najważniejsza, jest ona najważniejszą wartością, a takie narody jak Polska czy Gruzja dobrze wiedzą, jak ciężko trzeba ją wywalczyć".
Jego zdaniem jest to wynikiem wspólnej drogi, którą przeszły oba narody, co doskonale obrazują losy Polski i Gruzji, szczególnie w XX wieku. Jak mówił, nie tylko splatają się one ze sobą, ale są również do siebie bardzo podobne, co oznacza iż kolejne pokolenia Polaków i Gruzinów wzrastały nie tylko w podobnych okolicznościach, ale wychowywane były w oparciu o podobne wartości i w poszanowaniu podobnych tradycji.
"Podobnie jak my - Polacy, wy - Gruzini żyjecie w bardzo ciekawych czasach. Przeszliście olbrzymią drogę, od początków niepodległości przez straszną wojnę domową, konflikt z olbrzymim sąsiadem, ale zachowaliście własną państwowość, budujecie demokrację. Krytykujecie władzę i macie do tego prawo, ale przeszliście długą, bardzo ważną drogę i życzę wam, abyście szli nią dalej do przodu" – powiedział Borusewicz.
Marszałek oświadczył, że Polska wspiera Gruzję w przemianach demokratycznych i chce utrzymywać z nią jak najlepsze stosunki. Zapewnił, że Warszawa będzie wspierała aspiracje Tbilisi do członkostwa w NATO i zbliżenia z Unią Europejską.
"Wejście Polski do NATO i UE było przede wszystkim sprawą umiejscowienia Polski w bezpiecznym miejscu i otoczeniu. Wymagało to od nas wprowadzenia wielu standardów demokratycznych, co zajęło nam 12 lat. Chcę wam powiedzieć, że było warto i tego też wam życzę" – zaznaczył.
Pomysłodawcą "Wykładów warszawskich" jest dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego prof. Jan Malicki. Jak powiedział PAP, projekt ten ma na celu przybliżenie Gruzinom Polski oraz podzielenie się z nimi doświadczeniem w dochodzeniu do demokracji.
"Pomysł jest taki, aby raz na miesiąc na największym gruzińskim uniwersytecie odbywał się w cyklu akademickim jeden wykład. Nie zawsze będzie to osoba związana z polityką tak jak marszałek Borusewicz, ale także będą to osoby związane z polską kulturą i nauką" – wskazał Malicki.
Marszałek Senatu przed południem złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, znajdującym się w centrum Tbilisi. Jeszcze we wtorek Borusewicz spotka się z szefem gruzińskiego parlamentu Dawidem Bakradze oraz z przedstawicielami opozycji.
Z Tbilisi Andrzej Gajcy (PAP)
agy/ ksaj/ ap/ mow/