W skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu czynna jest ekspozycja "Boże Narodzenie na Mazowszu", prezentująca dawne, tradycyjne zwyczaje związane m.in. z Wigilią, w tym wystrój oryginalnych wiejskich chałup i szlacheckiego dworu z przełomu XIX i XX wieku.
Jak informuje sierpecki skansen, "wystawa pozwala poznać świat dawnych obyczajów i tradycji związanych z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia na Mazowszu Płockim". "W ukrytych pod strzechą włościańskich izbach można zobaczyć m.in. ozdoby choinkowe charakterystyczne dla okolic Płocka, przygotowanie tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, jak również samą wieczerzę z początku XX wieku" – prezentuje bożonarodzeniową ekspozycję Muzeum Wsi Mazowieckiej.
W zabytkowych wiejskich chałupach sierpeckiego skansenu na wystawie "Boże Narodzenie na Mazowszu" zaaranżowano dawny, świąteczny wystrój wnętrz ze snopami niewymłóconego zboża, które zazwyczaj ustawiano w rogu włościańskich izb i przystrajano światami - ozdobami z opłatków zawieszanych na końskim włosiu, także na belkach stropowych. Są również tradycyjne grupy kolędnicze, jak podkreśla muzeum, "tak mocno związane z dawnymi tradycjami bożonarodzeniowymi". We wnętrzach szlacheckiego dworu zobaczyć można z kolei przygotowania do Wigilii oraz ustrojoną choinkę, która zajmuje centralne miejsce w salonie.
"Odwiedzając kolejne domostwa zwiedzający zobaczą, jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniały się tradycje, wygląd wnętrz, dekoracje i potrawy świąteczne" – podkreśla Muzeum Wsi Mazowieckiej. Do zwiedzania wystawy "Boże Narodzenie na Mazowszu", która w sierpeckim skansenie czynna będzie do końca lutego 2020 r., placówka zaprasza m.in. 26 grudnia, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Skansen, w którym znajduje się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym kościół, kuźnia i karczma, zajmuje ok. 60 ha. Najstarszym z prezentowanych tam obiektów jest chałupa drobno szlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. Placówka organizuje m.in. cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku - obecnie to "Zima w skansenie".
W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały znane filmy, jak np. "Ogniem i Mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". (PAP)
mb/ wj/