Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego rozpocznie w czwartek w Poznaniu główne uroczystości rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r.
Walki zwycięskiej insurekcji rozpoczęły się w Poznaniu dzień po przyjeździe kompozytora i polityka do miasta. Od trzech dekad inscenizacja jego powitania przygotowywana przez Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczyna główne obchody rocznicy wybuchu powstania.
Podobnie jak w poprzednich latach, Paderewski po południu drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia wysiądzie na Dworcu Letnim z zabytkowego składu prowadzonego przez parowóz. Po okolicznościowym przemówieniu, wspólnie z poznaniakami będzie śpiewał kolędy i pieśni patriotyczne. Potem – z chętnymi – ruszy w dalszą podróż. Przedsięwzięcie współorganizują: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Koleje Wielkopolskie i Torpol.
Centralne obchody rocznicowe odbędą się w Poznaniu w piątek. Przed południem przedstawiciele lokalnych władz złożą wiązanki na mogiłach generała Stanisława Taczaka oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.
"Następnie oddamy hołd Franciszkowi Ratajczakowi, Dowódcom Powstania Wielkopolskiego, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, 15. Pułkowi Ułanów Poznańskich oraz Marynarzom Powstańcom Wielkopolskim, składając kwiaty przy tablicach ich upamiętniających" – podała rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke. Wielkopolski samorząd jest gospodarzem rocznicowych obchodów.
W kościele farnym odprawiona zostanie msza święta w intencji uczestników powstania. Po południu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbędą się główne uroczystości. Ich zwieńczeniem będzie przygotowywane na pl. Wolności widowisko multimedialne "Światło Zwycięstwa. Poznań 2019".
Podobnie jak w poprzednich latach, 28 grudnia obchody przeniosą się do Warszawy. "O spektakularnym czynie naszych bohaterów sprzed 101 lat przypomnimy najpierw podczas mszy świętej w ich intencji w kościele oo. Dominikanów, następnie podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nasza wielkopolska delegacja uda się także na powązkowski Cmentarz Wojskowy" – poinformowała Parzyńska-Paschke.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mkr/