Zakończyła się budowa sali konferencyjnej w franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach. Obecnie trwa wyposażanie jej w niezbędny sprzęt multimedialny. O. Piotr Cuber liczy, że otwarcie sali nastąpi jeszcze w pierwszym kwartale br.
„W 2018 r. franciszkanie podjęli decyzję o budowie przy klasztorze w Harmężach sali konferencyjnej. Celem było stworzenie infrastruktury dla prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej w formie multimedialnej sali przeznaczonej dla 120 osób. Ma ona umożliwić organizację międzynarodowych konferencji, sympozjów, koncertów, warsztatów i innych spotkań́ o podłożu historycznym, patriotycznym oraz kulturalnym” – powiedział w środę o. Piotr.
Duchowny zaznaczył, że sala stanowi zaplecze klasztoru w Harmężach, którego społeczność „od lat podejmuje działania edukacyjne związane z unikatową wystawą stałą rysunków byłego więźnia KL Auschwitz Mariana Kołodzieja +Klisze Pamięci. Labirynty+, która znajduje się̨ w dolnej kondygnacji kościoła”.
„Wystawa Mariana Kołodzieja to poruszająca dokumentacja zbrodni dokonywanych w czasie II wojny światowej i walki o zachowanie człowieczeństwa w tak przerażającym miejscu, jakim był obóz koncentracyjny. Zwiedzający są informowani o historii powstania obozu, o ofiarach i sprawcach, w szczególności o losach Polaków - wysiedlonych z wiosek otaczających obóz, o pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, o ofiarach niemieckiego terroru, o ruchu oporu w KL Auschwitz, a także o heroicznym czynie św. Maksymiliana Kolbego” – podkreślił o. Cuber. Dodał, że franciszkanie są gwarantem, iż ta narracja się nie zmieni.
Duchowny powiedział w środę, że budowa została obecnie ukończona. Było to możliwe dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Orlen, krakowskiej Prowincji Franciszkanów, Fundację Brat Słońce i wielu firm oraz osób prywatnych,
Franciszkanie nadal potrzebują jednak funduszy na wyposażenie sali w niezbędny sprzęt multimedialny.
O. Piotr wyraził nadzieję, że otwarcie nastąpi jeszcze w pierwszym kwartale br.
Ekspozycja "Klisze pamięci. Labirynty" Mariana Kołodzieja składa się z ponad 200 kompozycji rysunkowych i z elementów dodatkowych, jak prycze, drewniane sylwety, krzyż z desek. Artysta tworzył je 16 lat. Dzieło zobaczyć można w Internecie: wystawa.powiat.oswiecim.pl. W ub.r. ekspozycję zwiedziło 8 tys. osób z 33 krajów.
Marian Kołodziej był plastykiem i scenografem. Po wybuchu II wojny próbował przedostać się do polskiego wojska we Francji, ale aresztowało go gestapo. 14 czerwca 1940 r. Niemcy deportowali go do Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów. Do 1945 r. był więziony także w Gross-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen. Po wojnie ukończył wydział scenografii krakowskiej ASP. Artysta zmarł w 2009 r.
Centrum św. Maksymiliana jest ośrodkiem pamięci i modlitwy, a zarazem wotum wdzięczności za życie, dzieło oraz ofiarę Maksymiliana Marii Kolbego. Prowadzą je franciszkanie oraz Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego.
Podczas wojny w Harmężach istniał podobóz Harmense należący do KL Auschwitz. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/