Szymon Zakrzewski otrzymał stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego. Jest ono przyznawane młodym, zdolnym ludziom, którzy „idą pod prąd” i „mierzą wyżej”. Laureat otrzyma 12 tys. zł i wsparcie mentorów.
Decyzja działającego w Krakowie Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego, które wspiera zdolnych uczniów i studentów została ogłoszona w środę - w 151. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego - przed spektaklem "Kariera Arturo Ui" na dużej scenie Teatru im. J. Słowackiego.
Stypendium przyznano po raz drugi. O jego uzyskanie walczyły 154 osoby, z których wybrano dziesięciu finalistów: siedmiu studentów (architektury, biologii, medycyny, badań nad sztuczną inteligencją, wzornictwa oraz szkoły filmowej) oraz trójkę wyróżniających się uczniów szkół średnich.
"Stypendium otrzymuje osoba, która łączy w sobie coś, co jest istotne i co łączy ją z naszym patronem Stanisławem Wyspiańskim: nieprawdopodobny nonkonformizm i upór w czynieniu świata lepszym przez własne projektowanie, przez odkrywanie rzeczy, których nie chcemy widzieć" – mówił ogłaszając decyzję Krzysztof Głuchowski, członek kapituły przyznającej stypendium, dyrektor naczelny Teatru im. J. Słowackiego. Dodał, że wybór był bardzo trudny.
Wszyscy finaliści będą mogli przez rok spotykać się z mentorami i korzystać z ich wsparcia. Laureat dodatkowo otrzyma 12 tys. zł.
"Dziękuję kapitule za zaufanie, ponieważ to, co robię nie jest wszystkim znane. Mam nadzieję, że - dzięki temu zaufaniu i wsparciu - design krytyczny, którym się zajmuje stanie się narzędziem powszechnym nie tylko w mojej szkole – ASP - ale także w edukacji" - powiedział Zakrzewski, odbierając nagrodę.
Jak mówił PAP design krytyczny polega na projektowaniu przedmiotów, które zwracają uwagę na problem, a niekoniecznie stanowią jego rozwiązanie tak jak np. półka, która ugina się pod ciężarem jednej książki. "Jest to zobrazowanie sytuacji czytelnictwa w Polsce” - powiedział Zakrzewski.
"Przedmioty, obiekty dobrze nam znane z codziennego życia zostają przekształcone w taki sposób, że coś w nich nie działa albo działa w inny sposób po to, by wskazać na problem" – wyjaśnił. Jednym z najbliższych projektów, który chce zrealizować jest zestaw pomocy dydaktycznych dla szkół wskazujący na problemy systemu kapitalistycznego: wyzysk, biurokrację, kredyty, nierówny podział dóbr oraz różnice w płacach.
Szymon Zakrzewski ma 25 lat. Pochodzi z Nowej Huty. Ukończył studia licencjackie z wzornictwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obecnie jest studentem warszawskiej ASP, gdzie broni w tym roku pracę magisterską.
Laureatką pierwszego stypendium im. S. Wyspiańskiego została w ubiegłym roku Agnieszka Pałka, założycielka startupu GetDressed i fundacji Science Entrepreneurship Experience Daily, uczennica Technikum Łączności w Krakowie. Środki finansowe ze stypendium wykorzystała na kursy biznesowe i na certyfikowany test językowy. Laureatka aplikuje na topowe amerykańskie uczelnie więc poprosiła członków Stowarzyszenia o napisanie listu referencyjnego dla niej.
Członkami kapituły stypendium są prof. Piotr Buła - dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Michał Glijer - przedsiębiorca i menedżer, Joanna Heidtman - psycholog, socjolog i trenerka biznesu, Marek Kamiński - podróżnik, Przemysław Powalacz - menedżer, Artur Rzepecki - coach i doradca menedżerów, Zuzanna Skalska - badaczka trendów, Krzysztof Wróbel - doktor nauk medycznych, kardiochirurg, Szymon Ziobrowski - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, menedżer kultury.
Jak podkreślił w środę wieczorem Przemysław Powalacz misją Stowarzyszenia im. S. Wyspiańskiego, które powstało pod koniec 2018 r. jest: podnoszenie jakości edukacji i wspieranie młodych ludzi wkraczających w dorosłość, namawianie ich do zaangażowania w inicjatywy społeczne oraz promowanie idei przywództwa. "Przywództwa rozumianego jako branie odpowiedzialności" – powiedział.
Stypendystą może zostać uczeń lub student w wieku 18-26 lat zajmujący się humanistyką, naukami ścisłymi, nowymi technologiami i przedsiębiorczością. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/