Sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej dr Mohammed Al-Issa zwiedził w czwartek były niemiecki obóz Auschwitz. Stojąc przy Pomniku Ofiar Obozu w byłym Auschwitz II-Birkenau nazwał okrucieństwa, których tam dokonano, zbrodniami przeciw ludzkości.
Dr Mohammad Al-Issa jest najwyższym rangą przedstawicielem międzynarodowej organizacji islamskiej, jaki dotychczas odwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. W czwartek towarzyszyli mu przywódcy muzułmańscy z różnych krajów oraz działacze Komitetu Żydów Amerykańskich z dyrektorem wykonawczym Davidem Harrisem na czele.
„Przyjechaliśmy tutaj jako bracia i siostry. Wiemy, że ta straszna zbrodnia, to zbrodnia przeciwko ludzkości. To miejsce to hańba ludzkości. Chciałbym powiedzieć wszystkim, że ja oraz inni przywódcy islamscy jesteśmy głęboko poruszeni tymi zbrodniami i wszystkim, co tu widzieliśmy” - powiedział dr Mohammad Al-Issa.
Podkreślił zarazem, że ludzkość – niestety - wciąż cierpi z powodu tego rodzaju zbrodni. „Wierzę, że na międzynarodowej społeczności spoczywa ogromna odpowiedzialność. Musimy robić coś z tego rodzaju zbrodniami i sprawić, aby nie dochodziło do nich ponownie. Dzisiejszy świat nie będzie w stanie żyć w pokoju, jeżeli nie będzie silnej woli, aby wspólnie zwalczać zło. Żeby sprzeciwić się złu, musimy działać wspólnie” – powiedział Al-Issa.
Przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali ok. 5,5 tys. osób, głównie Polaków - więźniów osadzonych w obozowym areszcie i tzw. więźniów policyjnych skazanych na śmierć przez sąd doraźny gestapo, muzułmański przywódca postawił znicz oddając hołd wszystkim ofiarom.
Dr Al-Issa modlił się również przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu, który znajduje się między ruinami dwóch największych krematoriów w byłym Auschwitz II-Birkenau.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński wyznał, iż głęboko wierzy, że „historia może być też przestrzenią zbliżenia, wzajemnego zrozumienia i mądrego budowania pokoju”. „W świecie, w którym narastają prześladowania także na tle religijnym, wzajemność uznania cierpienia z przeszłości i dzisiejszych zagrożeń jest warunkiem współistnienia człowieka” – powiedział.
Mohammad Al-Issa podczas wizyty w Miejscu Pamięci zwiedził obszerny fragment muzealnej ekspozycji, m.in. blok 4, gdzie znajdują się podstawowe informacje o osobach deportowanych do Auschwitz: Żydach, Polakach, Romach, sowieckich jeńcach wojennych i przedstawicielach innych narodowości oraz grup osadzanych przez Niemców w obozie. Znajduje się tam model komory gazowej i krematorium II z obozu Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także ludzkie włosy obcięte pomordowanym.
W bloku 5 widział osobiste przedmioty należące ofiar Zagłady, które odnaleziono po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, protezy, okulary, szczotki i naczynia kuchenne. Członkowie delegacji zwiedzili także budynek pierwszej komory gazowej i krematorium.
W byłym obozie Auschwitz II-Birkenau goście zobaczyli m.in. wagon towarowy stojący na rampie kolejowej, na którą od maja 1944 r. wjeżdżały transporty deportowanych do obozu - przede wszystkim Żydów, głównie z Węgier oraz likwidowanego getta Litzmannstadt, ale także m.in. Polaków deportowanych do obozu z ogarniętej powstaniem Warszawy. Na tej rampie lekarze SS dokonywali selekcji przywożonych Żydów kierując zwykle większość z deportowanych na natychmiastową śmierć w komorach gazowych. Goście zobaczyli także murowany barak więźniarski.
Światowa Liga Muzułmańska jest jedną z najważniejszych islamskich organizacji pozarządowych. Powstała w 1962 r. Siedzibę ma w Mekce w Arabii Saudyjskiej. Promuje islam m.in poprzez dialog z ludźmi innych kultur. Jej sekretarzem generalnym zawsze jest obywatel Arabii Saudyjskiej.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/