Na placu Raola Wallenberga w Sztokholmie manifestacją światła uczczono w poniedziałek Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Motywem przewodnim tegorocznych uroczystości były świadectwa dzieci.
"W Polsce przeżyło nie więcej niż pół procenta żydowskich dzieci znajdujących się pod niemiecką jurysdykcją" - przypomniał w przemówieniu polsko-kanadyjski historyk prof. Jan Grabowski. Goszczący w Sztokholmie naukowiec z Uniwersytetu Ottawskiego przedstawił dramatyczne historie dzieci, które przeżyły lub którym nie było dane przeżyć Zagłady.
W ramach programu artystycznego odczytano w języku romskim oraz po szwedzku wiersz polsko-romskiej poetki Papuszy (właść. Bronisława Wajs) "Krawawe łzy". Poemat jest świadectwem zbrodni Niemców w latach 1943-44, gdy Papusza wraz ze swoim taborem ukrywała się w lasach wołyńskich.
Szwedzkie władze na uroczystości na placu Wallenberga reprezentował minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg, który stwierdził, że "antysemityzm nie zna granic i jest obecny także Szwecji". Polityk zaprosił międzynarodową społeczność na zaplanowaną w dniach 26-27 października w Malmoe konferencję "Remember-React". Na spotkaniu naukowcy mają zastanowić się, w jaki sposób zachować pamięć o Holokauście oraz w jaki sposób przeciwdziałać antysemityzmowi.
Premier Szwecji Stefan Loefven oraz następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria wzięli udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz organizowanych przez polskie władze pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.
W związku z rocznicą w poniedziałkowym wydaniu gazety "Dagens Nyheter" opublikowano komentarz zatytułowany "Pamięć o Holokauście zaciemniają kłamstwa Putina". W artykule przypomniano, że według nowego rosyjskiego scenariusza Polska nie była ofiarą agresji nazistwoskich Niemiec, lecz sojusznikiem Niemiec. "Rosja odrzuca znane fakty, że Europa została podzielona między Hiotlera i Stalina" - głosi komentarz. "Nowa rosyjska narracja zaprzecza jakoby Związek Radziecki był bierny, gdy Warszawa walczyła z niemieckim okupantem, a nawet po wojnie była uciskana, tym razem w czasach "sowieckiej dyktatury" - napisała gazeta.
W Szwecji obchody Międzynardodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizowane były w ponad 100 miejscach. Uroczystości koordynuje rządowa instytucja Forum foer Levande Historia (Forum Historii Żywej).
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
zys/ kgod/