Recital mistrzowski wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza odbędzie się 28 stycznia w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert odbywa się z okazji 80. urodzin artysty. Na fortepianie skrzypkowi towarzyszyć będzie Robert Morawski.
W programie koncertu kameralnego znalazły się m.in. "Melodia" i Sonata a-moll op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego; Partita na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego; Romans op. 16 oraz Mazurek G-dur op. 26 Aleksandra Zarzyckiego i w finale wieczoru Polonez A-dur Henryka Wieniawskiego.
Sonaty na skrzypce i fortepian są obecne w polskiej muzyce od ponad 200 lat. Komponowali je m.in. Ignacy Jan Paderewski, Karol Szymanowski, Grażyna Bacewicz i Krzysztof Penderecki.
Aleksander Zarzycki (1834-1895), którego dwie kompozycje zostaną wykonane podczas koncertu, wiele podróżował. Podczas zagranicznych wojaży stykał się z największymi twórcami i artystami działającymi w Europie w drugiej połowie XIX wieku. Jednym z nich był skrzypek Pablo Sarasate, który włączył do swojego repertuaru zadedykowany mu Mazurek G-dur. Popularność na estradach świata tryskającej energią kompozycji ugruntowali później Bronisław Huberman i Dawid Ojstrach – można przeczytać w informacji FN o koncercie.
Skrzypkowie równie chętnie sięgają po opublikowany około 1875 roku Romans E-dur Zarzyckiego – „utwór o pięknej i niebanalnej melodii, w którym mogą popisać się najwyższymi rejestrami swojego instrumentu”.
Krzysztof Jakowicz, skrzypek, kameralista i pedagog, urodził się 30 września 1939 roku, jak sam przyznaje, w dramatycznych okolicznościach. „Wybuchła wojna, moi rodzice uciekali z Warszawy, a ja przyszedłem na świat w drodze między Garwolinem a Pilawą. W czasie wojny mieszkaliśmy w Palmirach, stąd w mojej biografii figuruje takie miejsce urodzenia – mówił muzyk w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Po wojnie Krzysztof Jakowicz wraz z rodzicami przeprowadził się do Wrocławia. Edukację muzyczną kontynuował w Warszawie; studiował u Tadeusza Wrońskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem. W latach 1965-66 studiował na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Josefa Gingolda i Janosa Starkera.
Artysta prowadzi bardzo aktywne życie koncertowe, bywa wielokrotnie zapraszany do udziału w renomowanych festiwalach. W 1995 roku z okazji 50-lecia ONZ wystąpił na uroczystym koncercie w Paryżu, podczas którego wraz z Orchestre National de France pod dyrekcją Jerzego Semkowa wykonał I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.
Krzysztof Jakowicz jest pierwszym w Polsce skrzypkiem, który zarejestrował dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity Johanna Sebastiana Bacha.
„Jestem szczęściarzem, ponieważ na co dzień obcuję z geniuszami. Jeśli Bacha gram przez całe życie, często Vivaldiego i Mozarta, to oni cały czas mi towarzyszą. W związku z tym żyję w idealnym świecie” – zauważył w jednym z wywiadów Krzysztof Jakowicz.
Skrzypek dokonał także wielu nagrań telewizyjnych oraz płytowych dla polskich (DUX, Polskie Nagrania) i zagranicznych (EMI, Angel, Le Chant du Monde i Riikskonsert) firm płytowych. Artysta gra na skrzypcach włoskiego lutnika Paolo Albaniego z roku 1698. (PAP)
Anna Bernat
abe/ dki/