W święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ten dzień to wielkie dziękczynienie za obecność osób zakonnych w Kościele i w świecie, ale też okazja, by ukazać, czym się zajmują osoby konsekrowane – powiedział w środę bp Jacek Kiciński.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego Kościół katolicki obchodzi 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, w tym roku po raz 24. Ustanowił go św. Jan Paweł II. Jest poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom.
"Osoby konsekrowane przede wszystkim w centrum swego życia stawiają Eucharystię. Życie zakonne zrodziło się z Eucharystii i ku Eucharystii wszystkich prowadzi.(...) Ten dzień będziemy w tym roku przeżywać pod hasłem +Wielka tajemnica wiary+" – powiedział przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Kiciński.
Na warszawskie obchody złożą się msze św. i nabożeństwa z udziałem zakonników i zakonnic, a także uroczysta procesja ze świecami.
Centralne obchody rozpocznie Koronka do Bożego Miłosierdzia 2 lutego o godz. 15.00 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu 52/54, po której wyruszy procesja ze świecami do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. O godz. 16.00 w archikatedrze odbędzie się msza św. pod przewodnictwem bpa Michała Janochy. Podczas niej zakonnicy odnowią swoje śluby. Tradycyjnie odbędzie się także zbiórka na rzecz zakonów kontemplacyjnych.
Według danych Konferencji Episkopatu Polski w Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych. Są wśród nich zakonnicy, siostry zakonne ze zgromadzeń czynnych i kontemplacyjnych, a także osoby skupione w instytutach, stowarzyszeniach i wspólnotach świeckich oraz dziewice i wdowy konsekrowane, a także pustelnicy.
W Polsce sióstr zakonnych jest ok. 20 tys. Należą one do 106 zgromadzeń czynnych. W zakonach kontemplacyjnych żyje ponad 1200 sióstr.
Zakony męskie skupiają ponad 11 tys. zakonników. Wśród nich jest 9302 kapłanów i 1313 braci. Około 1150 osób należy do instytutów i wspólnot życia konsekrowanego. Świeccy konsekrowani żyją tak jak osoby zakonne, zgodnie ze ślubami czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ale nie mieszkają w domach zakonnych, tylko w swoim środowisku, uczą się i pracują.
"W Polsce żyją 322 dziewice konsekrowane i ponad 300 wdów konsekrowanych" – poinformował na konferencji opiekun indywidualnych form życia konsekrowanego bp Arkadiusz Okro. Według niego "poszczególne formy życia konsekrowanego przeżywają teraz rozwój".(PAP)
Autorka: Monika Witkowska
mowi/ joz/