Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Sejmu, Senatu, rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości uczestniczyli w piątkowej mszy świętej w intencji b. premiera Jana Olszewskiego, w pierwszą rocznicę jego śmierci.
Nabożeństwo w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela koncelebrowali bp pomocniczy warszawski dr hab. Michał Janocha, bp senior diecezji drohiczyńskiej dr Antoni Pacyfik Dydycz oraz proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i dziekan Dekanatu Staromiejskiego w Warszawie ks. Bogdan Bartołd. Kilka godzin wcześniej przedstawiciele KPRM, Sejmu oraz politycy PiS złożyli wieńce i zapalili znicze na grobie b. premiera na Wojskowych Powązkach .
Wśród przedstawicieli władz w nabożeństwie uczestniczyli m.in.: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.
Rząd Olszewskiego upadł 4 czerwca 1992 r. w ramach tzw. nocnej zmiany, po zrealizowaniu uchwały lustracyjnej z 28 maja.
"Chciałbym mianowicie, wtedy kiedy ten gmach opuszczę, kiedy skończy się dla mnie ten – nie ukrywam – strasznie dolegliwy czas, kiedy po ulicach mojego miasta mogę się poruszać tylko samochodem albo w towarzystwie torującej mi drogę i chroniącej mnie od kontaktu z ludźmi eskorty, że wtedy, kiedy się to wreszcie skończy – będę mógł wyjść na ulice tego miasta, wyjść i popatrzeć ludziom w oczy. I tego wam – Panie Posłanki i Panowie Posłowie – życzę po tym głosowaniu" – mówił Olszewski w ostatnim przemówieniu przed głosowaniem, w którym odwołano jego rząd.
W latach 1989-1991 i 2005-2006 Olszewski zasiadał w Trybunale Stanu. 9 listopada 2007 r. objął stanowisko szefa komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, zastępując na tym stanowisku Antoniego Macierewicza. W wypowiedziach publicznych popierał ujawnienie pełnego raportu z likwidacji WSI.
W ostatnich latach mimo ciężkiej choroby często wypowiadał się publicznie. Oceniał sytuację polityczną oraz politykę historyczną prowadzoną przez Polskę. Za jeden z jej najważniejszych elementów uważał ożywienie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. (PAP)
Autor: Mieczysław Rudy
rud/ godl/