W wieku 87 lat zmarł w niedzielę Siergiej Słonimski, wybitny rosyjski kompozytor, pianista i pedagog, profesor konserwatorium w Petersburgu. Był autorem ponad 30 symfonii, wielu oper, a także muzyki filmowej. Twórca zostanie pochowany 13 lutego w Petersburgu.
O śmierci Słonimskiego poinformował przedstawiciel Związku Kompozytorów w Petersburgu Boris Bieriezowski. Jak wyjaśnił, nastąpiła ona po długiej chorobie; artystę poddano operacji, po której pojawiły się powikłania.
"Siergiej Słonimski był wielkim rosyjskim kompozytorem, napisał 34 symfonie. Nie ma nikogo, kogo można by z nim porównać. Był prawdziwym profesorem, uczył do ostatniej chwili (...). Nie pisał szlagierów, ale błyskotliwą muzykę akademicką" - powiedział Bieriezowski.
Siergiej Słonimski urodził się 12 sierpnia 1932 roku w Leningradzie (obecnym Petersburgu). Był synem pisarza Michaiła Słonimskiego; więzy rodzinne łączyły go z polskim poetą Antonim Słonimskim. W rodzinnym mieście ukończył studia pianistyczne i kompozycję. W swojej twórczości łączył wiele stylów muzyki współczesnej, wykorzystywał nowoczesne techniki kompozytorskie i nawiązywał do muzyki ludowej, której był badaczem.
Jego twórczość obejmuje osiem oper (m.in. "Mistrz i Małgorzata", "Wirinea", "Król Lear"), 34 symfonie, trzy balety (m.in. "Ikar"), utwory kameralne, wokalno-instrumentalne (w tym "4 Polskie strofy", do słów Antoniego Słonimskiego). Do znanych jego dzieł należą również: "Muzyka świąteczna na bałałajki, kastaniety i orkiestrę", "Taniec nowogrodzki". Był ponadto autorem muzyki filmowej.
W okresie socrealizmu twórczość Słonimskiego była atakowana przez oficjalną krytykę w ZSRR. Również później miała kłopoty: po pierwszym koncertowym wykonaniu jego "Mistrza i Małgorzaty" wystawianie opery zostało zabronione przez urzędników partyjnych. Na scenie dzieło to pojawiło się dopiero w 1989 roku.
Słonimski był laureatem wielu nagród muzycznych i odznaczeń państwowych. W 2004 roku został odznaczony polskim Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi za popularyzację muzyki polskiej, zwłaszcza twórczości Fryderyka Szopena. Dzięki Słonimskiemu polska muzyka współczesna pojawiała się w programach wielu festiwali muzycznych w Petersburgu.
W 2018 roku artysta otrzymał medal Człowiek Dialogu przyznany z okazji 30-lecia Instytutu Polskiego w Moskwie. Słonimski skomponował poemat symfoniczny "Odrodzenie i triumf" z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Siergiej Słonimski zostanie pochowany 13 lutego na Cmentarzu Komarowskim w rodzinnym mieście.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ kar/