Wycieczki filmowe, historyczne, a także „z pianką” - do miejsc, gdzie działały browary - proponują szczecińscy przewodnicy z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego 22 lutego. Chętni będą mogli wybrać wycieczkę spośród 24 tras.
Hasło tegorocznych obchodów święta przewodników turystycznych "Szczecin wielu kultur" ma – jak wskazują organizatorzy - podkreślić wielonarodowy charakter miasta i przypomnieć losy jego dawnych mieszkańców.
Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć miejsca na co dzień trudno dostępne lub niemożliwe do zwiedzania, np. archiwum Straży Granicznej i podziemia Urzędu Miasta.
Wśród propozycji tras znalazł się spacer po centrum miasta z uwzględnieniem miejsc i obiektów sakralnych różnych wyznań i kultur, a także trasa śladami kościołów dawnego Szczecina. Inna wycieczka uda się do miejsc, w których nakręcono sceny znanych filmów fabularnych i dokumentalnych. Chętni będą też mogli zobaczyć, które obiekty związane są z urodzonymi w Szczecinie późniejszymi carycami Rosji – Katarzyną Wielką i Marią Fiodorowną, "Matką Carów".
Połączone z przejazdem przez miasto będą dwie wycieczki związane z browarami. Historycznym tramwajem do browaru "Bosman" dojadą uczestnicy pierwszej z nich; zaplanowane jest zwiedzanie obiektu, a następnie spacer po osiedlu Pomorzany. W browarze zakończą też zwiedzanie miasta uczestnicy wycieczki "Szczecin z pianką"; najpierw jednak turystyczny autokar zawiezie ich w miejsca, w których browary działały niegdyś.
Urokliwe kamienice i ich dziedzińce zobaczą natomiast osoby, które zdecydują się na trasę "Po stareńkim Szczecinie" z autorką wydanego niedawno albumu z fotografiami zabytkowych miejskich kamienic Moniką Szymanik.
Po ciekawych miejscach największej w Polsce i trzeciej pod względem wielkości w Europie nekropolii oprowadzi chętnych autor licznych tekstów poświęconych Cmentarzowi Centralnemu Michał Rembas.
Dla zainteresowanych historią szczecińskiej motoryzacji przygotowano natomiast trasę prowadzącą do obiektów związanych z rodziną Stoewerów, których fabryki produkowały m.in. rowery i samochody. Wycieczka zakończy się w Muzeum Techniki i Komunikacji, w którym znajduje się zakupiona niedawno kolekcja zabytkowych aut wytwarzanych przez fabryki w Szczecinie.
Gabinet prezydenta miasta, podziemia magistratu, a także Muzeum Bigbitu będą mogli zobaczyć uczestnicy wycieczki "Złotym Szlakiem do Szpinakowego Pałacu". Podczas innych wycieczek możliwe będzie też zwiedzanie Archiwum Państwowego i Książnicy Pomorskiej.
Wśród atrakcji znalazł się także rejs do wraku betonowca "Ulrich Finsterwalder" (statku o kadłubie zbudowanym z żelazobetonu, pochodzącego z II wojny światowej), który znajduje się na jeziorze Dąbie.
Organizatorzy przygotowali też dwie gry terenowe – dla rodzin z dziećmi oraz dla młodzieży. Pierwsza zakończy się zajęciami w galerii "Tworzę się", a druga – skróconym zwiedzaniem miasta.
Rejestracja na wycieczki potrwa do piątku.
Zwiedzanie rozpocznie się na pl. Lotników 22 lutego o godz. 11. Zakończy się koncertem organowym w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła o godz. 14:30.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/