Fotografie, dokumenty i przedmioty codziennego użytku związane z Heleną Płotnicką, działaczką ruchu oporu, która zmarła w Auschwitz, a także jej rodziną, trafiły do zbiorów tworzonego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – poinformowała placówka.
„Zespół przekazanych obiektów buduje nam obraz osoby pani Heleny, jej niezwykłych dokonań i bezinteresownego zaangażowania. W dzisiejszych czasach narastającego zobojętnienia na drugiego człowieka takie postawy należy pokazywać i mocno eksponować” – podkreśliła cytowana w komunikacie dyrektor Muzeum Dorota Mleczko.
Szefowa placówki dodała, że wśród fotografii, które znalazły się w Muzeum Pamięci jest jeden z najbardziej znanych, utrwalonych wizerunków Heleny Płotnickiej. Na zdjęciu pozuje z inną konspiratorką, także pomagającą więźniom, Wandą Kożusznik.
Muzeum podało w komunikacie, że pamiątki po bohaterce przekazała jej wnuczka – Krystyna Rybak.
Helena Płotnicka urodziła się w 1902 r. Mieszkała przez większość życia w Przecieszynie w gminie Brzeszcze. Po utworzeniu przez Niemców KL Auschwitz związała się z przyobozowym ruchu oporu; z AK i BCh. Dostarczała więźniom żywność, leki i korespondencję. W pomoc angażowała swoje córki. Wiosną 1943 r. została aresztowana przez Niemców i osadzona w Auschwitz. Zmarła tam na tyfus 17 marca 1944 r.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest aktualnie tworzone. Przypominać ma m.in. o mieszkańcach Oświęcimia i okolicy oraz o polskim ruchu oporu, pomagającym więźniom Auschwitz. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się w taką działalność. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.
Muzeum powstanie w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Placówka szuka już wykonawcy adaptacji obiektu. Wstępne plany zakładają otwarcie 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.
Dorota Mleczko zaapelowała do osób, które skłonne są przekazać pamiątki lub podzielić się wspomnieniami dotyczącymi czasu II wojny światowej, aby skontaktowały się z placówką telefonicznie: (33) 4474084 lub za pomocą e-maila: biuro@muzeumpamieci.pl.
W KL Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/