Wykłady historyczne oraz uczczenie bohaterów AK – Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” – zamordowanych w 1946 r. przez Urząd Bezpieczeństwa, zaplanował oddział IPN w Gdańsku w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Jan Hlebowicz obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych potrwają od 26 lutego do 1 marca.
W środę w Domu Kresy w Gdańsku odbędzie się wykład Michała Ostapiuka pt. "Kpt. Romuald Rajs +Bury+. Fakty i kontrowersje". Historyk IPN jest autorem opublikowanej w ub. roku książki "Komendant +Bury+. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa +Burego+ 1913–1949", którą będzie można nabyć podczas spotkania.
W czwartek natomiast, w siedzibie oddziału IPN w Gdańsku, będzie można posłuchać wykładu Elżbiety Jakimek-Zapart pt. "+Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze+. Życie płk. Łukasza Cieplińskiego".
Kulminacja obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych przed gdański IPN, przypadnie w niedzielę. Na skwerze przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych odbędzie się uroczysty apel pamięci. Pod monumentem złożone zostaną kwiaty. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą na pobliski Cmentarz Garnizonowy, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach bohaterów Armii Krajowej - Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" - zamordowanych w 1946 r. przez Urząd Bezpieczeństwa. Kilka godzin później, nastąpi także złożenie kwiatów pod pomnikiem "Inki" na gdańskiej Oruni.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielę w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odprawiona zostanie msza św.
Wydarzenia dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych przygotowało 1 marca także Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W muzealnym kinie odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Milczące pokolenie" (2019) w reżyserii Pawła Domańskiego, a w sali konferencyjnej - koncert Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd. Ponadto, na wystawie głównej przewidziano zajęcia edukacyjne zatytułowane: "Żołnierze Niezłomni" (godz. 11 i 13) oraz "Losy Polaków na Wschodzie" (godz. 12 i 14).
W Gdyni zaś 1 marca odbędzie się VIII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz wyruszy spod Urzędu Miasta Gdynia na Skwer Kościuszki, gdzie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem NSZ. Wydarzenie organizuje m.in. Młodzież Wszechpolska Okręgu Pomorskiego oraz przedstawiciele Młodych dla Polski Trójmiasto.
69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli święto polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Inicjatorem dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/aszw/