Pociąg, ozdobiony wizerunkami wybitnych postaci z okresu powstań śląskich, w ostatnich miesiącach odwiedził niemal wszystkie zakątki woj. śląskiego, gdzie realizowane są połączenia Kolei Śląskich. W środę rozstrzygnięto konkurs fotograficzny, którego bohaterem był okolicznościowy pociąg.
„Cieszę się, że ten pociąg został tak ciepło przyjęty przez pasażerów i mieszkańców regionu. W ten sposób staramy się promować pamięć o powstaniach śląskich w nowoczesny sposób i docierać do młodych ludzi w multimedialnej formie” – mówił marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, gratulując zwycięzcom konkursu.
Uroczystej prezentacji pociągu, nazwanego od kolorystyki "złotym", dokonał 12 września ub. roku w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Z okazji setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego jeden ze składów typu Elf, jeżdżących wcześniej w firmowych barwach Kolei Śląskich, zyskał wtedy złotą okleinę i został ozdobiony wizerunkami wybitnych postaci z okresu powstań. Znalazły się na nim także daty powstańczych zrywów, wpisane w symbol orła. Powstańcze akcenty pojawiły się również wewnątrz pociągu.
Kursy "Powstańca Śląskiego" były tak planowane, aby dotarł on do wszystkich zakątków woj. śląskiego. Skład był też używany podczas specjalnych wydarzeń organizowanych przez władze samorządowe i regionalnego przewoźnika. M.in. oficjalna delegacja woj. śląskiego pojechała tym pociągiem na odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie w październiku ub. roku.
Przeprowadzony w portalu społecznościowym konkurs fotograficzny „Spotkaj Powstańca Śląskiego” polegał na sfotografowaniu okolicznościowego pociągu z różnej perspektywy i w ciekawym ujęciu. W konkursie wzięło udział 43 uczestników, którzy przesłali 48 zdjęć. Pierwsze miejsce zdobyła Agata Strzelczyk, drugie Tymoteusz Muszala, a trzecie Agnieszka Żelazna. Laureaci i wyróżnieni otrzymali w środę nagrody.
„Dostaliśmy mnóstwo interesujących prac i wybór laureatów w konkursie był naprawdę trudny. Oprócz samego +Powstańca Śląskiego+ możemy oglądać na tych fotografiach różnorodność województwa, a dzięki temu promować ofertę Kolei Śląskich" – ocenił prezes Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki.
Ubiegły rok został ogłoszony przez Sejm Rokiem Powstań Śląskich, a przez Sejmik Województwa Śląskiego – Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego. Był to początek czteroletnich obchodów jubileuszowych - uruchomienie specjalnego pociągu było jedną z wpisujących się w jubileusz inicjatyw. Skład ozdobiono specjalną grafiką zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pociągu.
17 sierpnia zeszłego roku przypadła setna rocznica pierwszego z trzech powstań śląskich. Obchody setnych rocznic kolejnych powstań oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski będą odbywały się do 2022 r.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/aszw/