Lubuskie Wawrzyny za 2019 rok, czyli prestiżowe w skali regionu wyróżnienia przyznawane za publikacje w kategoriach: literatura, nauka i dziennikarstwo, wręczono w czwartek podczas gali w bibliotece im. Norwida w Zielonej Górze.
Jak poinformowała Anna Urbańska z Wojewódzkiej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii „poezja” został przyznany Markowi Lobo Wojciechowskiemu za „Dzień kreta”, natomiast w kategorii „proza” nagrodę otrzymała Zofia Mąkosa za książkę pt. „Wendyjska winnica – Winne miasto”.
Nagrodę promującą literaturę naukową, czyli Lubuski Wawrzyn Naukowy otrzymał Jacek Kotuła za publikację pt. „W służbie św. Apolloni. Rozwój lecznictwa stomatologicznego w Zielonej Górze w latach 1945-1989”.
Z kolei Lubuski Wawrzyn Dziennikarski trafił do Cezarego Galka z Radia Zachód za reportaże: „Gdzie jest kolczyk Karin Wolff”, „80 lat miłości do Wilna”, „Brudne ręce” i „Rodzi się nadzieja”.
„Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Nagrodzone i wyróżnione prace były niezwykle ciekawe, poruszały aktualne i ważne tematy. Obrady Kapituł trwały długo, a ustalenie werdyktu nie było łatwe” – przekazała Urbańska.
Laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz srebrne pióra autorstwa żarskiej artystki Anety Pabjańskiej-Moskwy. Do konkursu we wszystkich trzech kategoriach nadesłano 85 zgłoszeń.
Ideą Wawrzynów Literackich jest promocja i docenienie osiągnięć autorów mieszkających na terenie woj. lubuskiego, związanych z nim lub dawnymi województwami zielonogórskim i gorzowskim, ale także autorów książek spoza regionu wydanych w lubuskich oficynach.
W przypadku nagród naukowych i dziennikarskich prace biorące udział w konkursie tematycznie muszą być związane z Ziemią Lubuską.
Historia Lubuskiego Wawrzynu Literackiego sięga 1994 r. Pomysłodawcą nagrody był Alfred Siatecki. Z kolei Lubuskiego Wawrzynu Naukowego – Edward Mincer, a Dziennikarskiego – Tadeusz Krupa. Do 2008 r. w kategorii Lubuskiego Wawrzynu Literackiego przyznawano dwie nagrody; z czasem podział ten przestał istnieć, by powrócić w zeszłym roku.
Wawrzyn Naukowy jest przyznawany od 2006 r., a w 2014 r. po raz pierwszy wręczono Lubuski Wawrzyn Dziennikarski.
Organizatorami konkursu są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.
Gali tegorocznych Lubuskich Wawrzynów towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej Januszowi Koniuszowi, pt. „Od słowa do słowa”.
„29 marca minie trzecia rocznica śmierci pisarza. W 2019 r. córka Janusza Koniusza, Donata Wolska, uporządkowała archiwum prywatne ojca. Efekty tej pracy stały się okazją do zaprezentowania nigdy niepokazywanych pamiątek rodzinnych, literackich i zawodowych” – powiedziała kurator wystawy Maria Radziszewska.
Na wystawie jest prezentowany dorobek literacki Koniusza - tomiki poetyckie, utwory prozatorskie, reportaże i słuchowiska oraz fotografie dokumentujące jego wszechstronną aktywność jako animatora życia kulturalnego w regionie, współtwórcy czasopisma „Nadodrze” czy gospodarza spotkań z pisarzami z kraju i zagranicy.
Ponadto na ekspozycji można obejrzeć bogatą korespondencję Janusza Koniusza z polskim środowiskiem literackim i wiele prywatnych pamiątek pisarza, m.in. jego kolekcję książek z dedykacjami znanych osobistości polskiego życia literackiego.
Wystawa będzie czynna do 27 marca br., w Galerii Biblioteki Norwida. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/