W sobotę rano zmarł antropolog kultury, publicysta, etnolog Ludwik Stomma. O śmierci poinformowała w sobotę „Polityka”, dla której pisał felietony. 22 marca skończyłby 70 lat.
Ludwik Stomma urodził się 22 marca 1950 r. w Krakowie. Był antropologiem, etnologiem, publicystą m.in. "Polityki", "Przeglądu", "Elle" i "Nie". Wykładał m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, paryskiej Sorbonie, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
Ludwik Stomma jest autorem wielu książek. W swoich "Polskich złudzeniach narodowych" konfrontował polskie mity narodowe z prawdą historyczną, wykazując, że jedno z drugim niewiele ma wspólnego. Z kolei w książce "Sławnych Polaków choroby" rewidował okoliczności śmierci m.in. Barbary Radziwiłłówny, Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza.
Stomma jest autorem wielu książek. W swoich "Polskich złudzeniach narodowych" konfrontował polskie mity narodowe z prawdą historyczną, wykazując, że jedno z drugim niewiele ma wspólnego. Z kolei w książce "Sławnych Polaków choroby" rewidował okoliczności śmierci m.in. Barbary Radziwiłłówny, Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. Napisał również m.in. "A jeśli było inaczej...", "Kultura zmienną jest" i "Paryskie spacery".
W 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i publicystycznej". Kwaśniewski podziękował wówczas Stommie za jego "wielki dorobek naukowy, publicystyczny, za istotną obecność w naszym myśleniu przez felietony, książki".
Stomma od lat 80. mieszkał we Francji.
autor: Olga Łozińska
oloz/ drag/