30 września do kin trafi najnowsze dzieło Jerzego Hoffmana "1920 Bitwa Warszawska 3D". Jednak zanim to nastąpi, w księgarniach pojawi się wywiad-rzeka z "hetmanem" polskiego kina - "Filmy, wojny i rozróby". Wywiad z Jerzym Hoffmanem - "Filmy, wojny i rozróby" opatrzony jest licznymi zdjęciami. Biograficznej rozmowie prowadzonej przez dziennikarza i filmoznawcę Stanisława Zawiślińskiego towarzyszą wspomnienia przyjaciół reżysera.
Książka Zawiślińskiego to szczera rozmowa z reżyserem i jego "portret zwielokrotniony". Pełen zabawnych historyjek i anegdot, opisów dramatycznych przeżyć na Syberii, gdzie reżyser przymusowo spędził 5 lat dzieciństwa.
"Złożyło się tak, że żyłem w dość burzliwym okresie. Będę opowiadał trochę o życiu, trochę powspominam plany filmowe i spotkania z różnymi ciekawymi ludźmi. Odbyliśmy z panem Zawiślińskim cykl długich rozmów. Bardzo się cieszę, że taka książka powstała. Znam autora, mam do niego zaufanie i wiem, że potrafi być zarówno głęboko wnikliwy jak i dowcipny. Ponieważ w życiu wszystko chodzi w parze - śmiech i łzy, drwina i rozpacz, więc myślę, że książka spodoba się czytelnikom" - powiedział PAP Life Jerzy Hoffman.
Książka Zawiślińskiego to szczera rozmowa z reżyserem i jego "portret zwielokrotniony". Pełen zabawnych historyjek i anegdot, opisów dramatycznych przeżyć na Syberii, gdzie reżyser przymusowo spędził 5 lat dzieciństwa.
Hoffman przypomina swoją burzliwą młodość, studia spędzone w moskiewskiej szkole filmowej i czasy PRL. Opowiada o swoich przyjaźniach, np. z legendarnym bardem Włodzimierzem Wysockim, i portretuje znajomych - Andrzeja Munka, Jerzego Bossaka, Aleksandra Forda.
Książkę rozpoczyna jednak nie powrót do przeszłości, ale rozmowa na temat przygotowań i pracy na planie najnowszego dzieła Hoffmana – pierwszego polskiego filmu fabularnego w technologii 3D "1920. Bitwa Warszawska".
W książce "Filmy, wojny i rozróby" czytelnik znajdzie dziesiątki po raz pierwszy publikowanych zdjęć ze zbiorów Filmoteki Narodowej i prywatnych, a także listy i dokumenty z archiwum reżysera.
Ilustracjom towarzyszą wspomnienia współpracowników, znajomych i przyjaciół Jerzego Hoffmana m.in. Jerzego Bekkera, Andrzeja Kotkowskiego, Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Komorowskiego czy też znanego kardiologa prof. Adama Torbickiego.
"Filmy, wojny i rozróby. Rozmowy z Jerzym Hoffmanem” autorstwa Stanisława Zawiślińskiego wydało Wydawnictwo Skorpion przy współpracy Forum Film Poland.
Wieczór promocyjny książki z udziałem reżysera odbędzie się 20 września w Klubie Księgarza w Warszawie.(PAP)
Więcej w serwisie PAP Life
www.paplife.pl
dog/ zig/ dki/ ls/