Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości narodu, która miała zostać odprawiona w sobotę na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, nie odbyła się tam z uwagi na zagrożenie koronawirusem. Nabożeństwa można było wysłuchać w diecezjalnej rozgłośni.
„Sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w naszej Ojczyźnie wzywa nas wszystkich do odpowiedzialności i roztropności, dlatego też Duszpasterstwo Trzeźwości oraz parafia Świętego Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu postanowiły odwołać Drogę Krzyżową o Trzeźwość Narodu Polskiego” – podali organizatorzy.
Zadecydowano jednak, że nabożeństwo zostanie przeniesione na fale radia diecezji bielsko-żywieckiej Anioł Beskidów. Wierni we własnych domach mogli się modlić i słuchać rozważań, które miały zostać wygłoszone w Miejscu Pamięci. Ich autorem jest ks. Jan Seremak, rektor sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Podczas nabożeństwo modlono się w intencji trzeźwości, ale także o bożą ochronę przed epidemią koronawirusa.
„Wchodzimy na ziemię, którą człowiek zniewolony demoniczną ideologią chciał dla innych uczynić ziemią przeklętą. (…) Wchodzimy na teren ziemi błogosławionej, na której należy się wyzbyć obojętności i upartego przywiązania do różnych zniewoleń i uzależnień. (…) Boże, racz udzielić nam daru wolności. Dopomóż odrzucić każdą demoniczną i zniewalającą ideologię. Pomóż odrzucić zniewolenie nietrzeźwości. Niech pojawi się wszędzie szczęście dzieci w trzeźwych rodzinach” – głosiło jedno z rozważań odczytane w radio.
W Drodze Krzyżowej w Miejscu Pamięci rokrocznie uczestniczą tysiące wiernych. Modlitwę między kolejnymi stacjami dopełniają świadectwa uczestników, m.in. anonimowych alkoholików i przedstawicieli grup Al-Anon. Wspólnie pokonują ponad dwukilometrową trasę. Stacje znajdują się w miejscach szczególnych, m.in. przy obozowej bramie, miejscu, gdzie Niemcy dokonywali selekcji kierując deportowanych Żydów do komór gazowych, a także przy ruinach krematorium.
Nabożeństwa Drogi Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau organizowane są od 1986 r. przez oświęcimskie Bractwo Trzeźwości.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/