W niedzielę główne media w Finlandii wspominają Krzysztofa Pendereckiego. Ten światowej sławy kompozytor i dyrygent przez ćwierć wieku wielokrotnie odwiedzał jeden z letnich festiwali muzycznych w Naantali – przypomina radio Yle.
"Był jednym z najczęściej koncertujących i nagradzanych kompozytorów końca XX i początku XXI w." - wspomina Krzysztofa Pendereckiego publiczny nadawca Yle, wskazując, że był przede wszystkim znany z muzyki filmowej, a na szczyty światowej sławy wyniosło go "kultowe dzieło awangardy" – "Tren - Ofiarom Hiroszimy" (1959-61) na 52 instrumenty smyczkowe.
Jego tematy muzyczne wykorzystywali światowej sławy reżyserzy William Friedkin ("Egzorcysta"), Stanley Kubrick ("Lśnienie") czy David Lynch ("Dzikość serca") - odnotowuje lokalna prasa.
Największy fiński dziennik "Helsingin Sanomat" zauważa, że Penderecki w swojej twórczości wykorzystywał wątki historii Polski. W jednym z najważniejszych dzieł "Polskie Requiem" - odnotowuje stołeczna gazeta - przedstawił m.in. koszmar Auschwitz, zbrodnie katyńskie czy powstanie ruchu "Solidarność" w okresie przed upadkiem żelaznej kurtyny. "Polskość i katolicyzm były kluczowymi tematami jego dzieł" – opisuje "HS".
Wydawana w Helsinkach gazeta przypomina także wywiad przeprowadzony przez ten dziennik z Pendereckim w trakcie jego wizyty na festiwalu Naantali w 2018 r. Zapytano go, jak przetworzył "burzliwą historię Polski w swoich dziełach na orkiestrę i chór". "Polska nie tkwiła tak głęboko w komunizmie jak Niemcy Wschodnie, które traktowały sprawy bardzo poważnie. Było w nas więcej radości życia, nie byliśmy tacy nadęci górnolotni w kwestii polityki" - odpowiedział.
Zapytany zaś wtedy o bieżące relacje Polski z UE, w której był "niepokój o dążenia obecnych polskich władz do bardziej autorytarnego i konserwatywnego stylu rządzenia", ocenił, że "rząd jest jaki jest, ale nie wpływa to na nasze życie codzienne". "Po wszystkim, co przeszedłem, powiedziałabym, że nasze życie jest stabilne" - mówił kompozytor.
"Jestem apolitycznym kompozytorem muzyki absolutnej" - odparł Penderecki, zapytany o wpływ wielkich przemian w Polsce na swoją twórczość.(PAP)
Z Helsinek Przemysław Molik
pmo/ krap/