Ze względu na epidemię koronawirusa „Drzwi otwarte” na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu przeprowadzane są w trybie on-line. W piątek i w sobotę młodzi ludzie, którzy chcieliby rozpocząć studia na uczelni, dzięki platformie internetowej mogą m.in. porozmawiać z wykładowcami.
Jak tłumaczył rzecznik prasowy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Artur Adamczak, „korzystając z narzędzi internetowych przez najbliższe dwa dni - piątek i sobotę - uczelnia otwiera swoje +drzwi+ dla wszystkich tych, którzy chcą zostać naszymi studentami, ale także dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o działaniu Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu”.
„Ze względu jednak na sytuację w kraju związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 będą to nietypowe "Drzwi otwarte". Dla naszych gości poprzez platformę Google Hangouts Meet, będzie można porozmawiać ze studentami, wykładowcami i pracownikami biura promocji. Zadać pytania o warunkach przyjęcia na studia, dowiedzieć się jak wyglądają zajęcia na poszczególnych kierunkach, poznać uczelnie a także zasięgnąć informacji o tym, jakie możliwości daje Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu swoim studentom” – podkreślił Adamczak.
Adres platformy internetowej i kod dostępu umożliwiający udział w spotkaniach, dostępny jest na stronie internetowej uczelni.
„Platforma nie wymaga posiadania konta google, możliwe jest uczestnictwo za pośrednictwem komputera stacjonarnego albo urządzenia mobilnego - tu konieczne jest pobranie darmowej aplikacji. Podczas spotkania można zadawać pytania tekstowe” – dodał Adamczak.
Historia uczelni artystycznej w Poznaniu sięga 1919 roku, kiedy to powstała jako "Szkoła Zdobnicza" i początkowo miała charakter rzemieślniczy. W roku 1921 szkoła została upaństwowiona i nazwana Państwową Szkołą Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Wraz ze zmianą nazwy pojawiły się innowacje w strukturze organizacyjnej. W roku 1925 dyrektorem został Karol Zyndram Maszkowski, uczeń Jana Matejki. Otwarto Wydział Architektury Wnętrz. W latach międzywojennych poznańska "Zdobnicza" była najważniejszą instytucją w kraju kształcącą artystów i projektantów dla przemysłu. Integrowała także nieliczne poznańskie środowisko artystyczne.
Po wojnie Jan Wroniecki otrzymał od władz pozwolenie na powołanie wyższej uczelni artystycznej w Poznaniu. Powstała Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, która miała dwa wydziały – Wydział Malarstwa i Grafiki oraz Wydział Sztuki Wnętrza i Rzeźby.
W 1996 roku poznańska szkoła wyższa uzyskała statut Akademii Sztuk Pięknych, zaś w roku 2010 uczelnia spełniła kryteria, by uzyskać status Uniwersytetu Artystycznego. Od września 2016 rektorem uczelni jest prof. Wojciech Hora. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ ekr/