Krzyż Narodowej Pamięci, stojący na placu ojca Adama Studzińskiego u podnóża Wzgórza Wawelskiego w Krakowie, z powodu złego stanu technicznego został we wtorek wymieniony na nowy. Krzyż, nazywany powszechnie Katyńskim, upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Gromadzą się pod nim uczestnicy odbywających się w Krakowie manifestacji patriotycznych.
Na belce poprzecznej krzyż ma złocony napis „Katyń” oraz daty 1940 i 1990. U jego podnóża znajduje się granitowa tablica, na której wymieniono miejsca związane z najnowszą historią Polski m.in. Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, Workutę, ale też Gdańsk, Gdynię, Szczecin i kopalnię Wujek.
Nowy krzyż jest repliką tego, który w 1990 r. został postawiony na placu dzięki staraniom małopolskiej Solidarność, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego i Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej.
„Stary, dębowy krzyż był poddany działaniu czynników atmosferycznych – deszczu i mrozu i to spowodowało jego murszenie. Był już w bardzo złym stanie, zaczął się lekko przechylać. Po oględzinach zdecydowaliśmy, że trzeba go wymienić” - powiedział we wtorek PAP Józef Skotnicki, członek-założyciel Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej. „Nowy jest zrobiony z drewna modrzewiowego, smolistego i bardziej trwałego. Mamy gwarancję, że wytrzyma ok. 40-45 lat” – dodał Skotnicki.
Replika krzyża został wykonana w Pracowni Rzeźby Sakralnej Jerzego i Krzysztofa Madoniów w Suchej Beskidzkiej. Ma 5,5 m wysokości i ramiona o rozpiętości 2,5 metra. „Jesteśmy dumni, bo kontynuujemy dzieło naszego ojca Stanisława, który wykonał stary krzyż” – mówił PAP Krzysztof Madoń.
W czwartek nowy krzyż poświęci metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Jak podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej Zbigniew Siekański, najważniejsze jest kultywowanie pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. „Zdajemy sobie sprawę, że wielu naszych członków było na cmentarzach w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni, ale nie wszyscy mogą tam pojechać. To miejsce w Krakowie jest już owiane legendą, ono jest symbolem pamięć o Katyniu” – powiedział Siekański.
Stary krzyż zostanie przewieziony na teren parafii w podkrakowskiej Morawicy, gdzie istnieje ścieżka dydaktyczna „Historia narodu polskiego”. Decyzja o miejscu przenosin została podjęta w porozumieniu z kapelanem Solidarności, proboszczem parafii w Morawicy ks. Władysławem Palmowskim.
Porozumienie w sprawie wymiany krzyża podpisali 25 października 2012 r. prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie Zbigniew Siekański oraz Przewodniczący NSZZ „Solidarność" Regionu Małopolski Wojciech Grzeszek. (PAP)
wos/ ls/ jbr/