Dolnośląskie Centrum Filmowe w maju organizuje festiwal krótkich metraży. To pierwsza w historii Dolnego Śląska taka impreza, która w całości odbędzie się online. Obecnie trwa nabór do konkursu.
Projekcje w ramach Long Story Short Film Festivalu zaplanowano od 17 do 24 maja. Dostęp do wszystkich prezentowanych filmów będzie bezpłatny.
Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego Jarosław Perduta przypomniał, że właśnie w maju miała odbyć się 17. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, która ze względu na pandemią koronawirusa została przeniesiona na wrzesień.
Jarosław Perduta: Emocje związane z odbiorem sztuki filmowej z zamkniętych dzisiaj sal kinowych próbujemy przenieść do internetu.
„Powstałą lukę postanowiliśmy wypełnić propozycją festiwalu online. Emocje związane z odbiorem sztuki filmowej z zamkniętych dzisiaj sal kinowych próbujemy przenieść do internetu” – powiedział.
Perduta zapowiedział, że w ramach festiwalu pokazanych zostanie kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych polskich twórców. W programie, który ogłoszony zostanie 10 maja, znajdą się filmy fabularne, dokumentalne i animowane, a wśród nich zarówno nagradzane już wcześniej produkcje, jak i nowe dzieła, które zostaną zgłoszone do festiwalowego konkursu.
Filmy konkursowe oceniane będą w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane od 17 kwietnia do 5 maja.
Festiwal tworzyć będą dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń. Z kolei w ramach sekcji „Panorama” zaprezentowane zostaną filmy krótkometrażowe znanych i cenionych twórców, m.in. Agnieszki Smoczyńskiej czy Jana Komasy.
„Konkurs jest najważniejszym elementem każdego festiwalu. Mam nadzieję, że mimo krótkiego czasu przyjmowania zgłoszeń, otrzymamy wiele wartościowych propozycji. Do dzielenia się swoimi dziełami będziemy zachęcać uznanych filmowców, studentów i absolwentów szkół filmowych i artystycznych, ale także amatorskich twórców z całej Polski” – dodał Perduta.
Do konkursu można zgłaszać filmy nie dłuższe niż 45 minut i zrealizowane po 1 stycznia 2018 roku. Na zwycięzców w trzech głównych kategoriach: fabuła, dokument i animacja czekają nagrody - statuetki Salamandry i czeki na 3 tys. zł.
Szczegółowe informacje i regulamin konkursu festiwalowego można znaleźć na stronie www.shortfestival.pl i na www.dcf.wroclaw.pl. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ krap/