Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotował anglojęzyczną wersję wydanej w ubiegłym roku książki pt. „Wojciech Korfanty”, poświęconej słynnemu politykowi, który był przywódcą narodowym na Górnym Śląsku i stanął na czele III Powstania Śląskiego.
„Publikacja została przygotowana przez historyków Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach. Partnerem wydania jest Muzeum Śląskie” - poinformowała w czwartek PAP Monika Kobylańska z katowickiego oddziału Instytutu.
W publikacji wykorzystano unikatowe zbiory: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny, Muzeum Historii Katowic, magazynu "Life", Adama Waliczka i prywatne archiwa - dodała.
Autorami książki pt. „Wojciech Korfanty" są: dr hab. Grzegorz Bębnik, dr Sebastian Rosenbaum i dr Mirosław Węcki. Publikacja w języku polskim ukazała się w 2019 r. Jej prezentacja towarzyszyła wystawie plenerowej w Łazienkach Królewskich w Warszawie w lipcu 2019 r. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości oraz w związku z obchodami 100-lecia Powstań Śląskich. Szerszą wersję wystawy prezentuje portal internetowy korfanty.muzeumslaskie.pl.
Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-12 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-18), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.
W latach 1918-19 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.
W odrodzonej Polsce w latach 1922-30 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Był wydawcą dzienników "Rzeczpospolita" i "Polonia". Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. Korfanty spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną Ślązaków. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ itm/