Wirtualną wystawę wielkanocnych pisanek, wykonanych przez uczniów, zamieściła w serwisie YouTube Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech. Nauczyciele chcieli, żeby w dobie zdalnego nauczania uczniowie i rodzice widzieli, że cała szkoła działa.
Ponad 40 dzieci z niemal wszystkich oddziałów szkoły, m.in. w Budapeszcie, Szentendre i Peczu, przesłało zdjęcia swoich prac wykonanych w różnych technikach, np. malowanych lub klejonych, choć najczęściej narysowanych. Każda pisanka została podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka oraz nazwą miasta.
Prezentujący prace film z podkładem muzycznym wykonała Anna Szczęsnowicz z Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie. Autorzy chodzą do różnych klas, ale przeważnie uczą się w szkole podstawowej.
Wicedyrektorka szkoły Alina Papiewska powiedziała PAP, że początkowo plan był inny. „Przed świętami wielkanocnymi mamy konkurs szkolny. W tym roku tematem wiodącym miał być papież. Miały być przygotowane inscenizacje, wiersze, piosenki” – powiedziała. Jednakże ze względu na pandemię trzeba było z tego zrezygnować.
„Stwierdziliśmy, że mimo sytuacji trzeba coś zrobić z dziećmi, żeby ta nauka nie była taka sucha, żeby one widziały, że szkoła działa” - powiedziała.
Papiewska zaznaczyła, że nauczanie zdalne ma swoje plusy i minusy. Przygotowanie lekcji wymaga od nauczyciela więcej wysiłku, bo trzeba zadbać o jej atrakcyjność, o pobudzenie dziecka wobec braku osobistej interakcji. Z drugiej jednak strony w zajęciach online mogą uczestniczyć także dzieci z miast, gdzie nie ma oddziałów polskiej szkoły. „W sumie nie taki diabeł straszny” – podsumowała.
Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech jest wpisana w węgierski system edukacji i finansowana z budżetu państwa węgierskiego. Uczniowie poznają lub doskonalą w niej język polski oraz wiedzę o polskiej kulturze.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jo/ mal/