W świetle słów Pisma Świętego, które jest naszym domem, rozpoznajemy nasze zadania wiary chrześcijańskiej, która ma być weryfikowana w życiu, ale jednocześnie jest konfrontowana ze światem na co dzień – mówił w niedzielę na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Msza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w jasnogórskiej kaplicy Matki Bożej była częścią uroczystej celebracji 4. Narodowego Czytania Pisma Świętego. W tym roku 26 kwietnia to w Kościele katolickim niedziela biblijna, inaugurująca także 12. Tydzień Biblijny, który potrwa do soboty 2 maja.
Wśród czytających Pismo Święte w niedzielę na Jasnej Górze był m.in. minister środowiska Michał Woś, niedawno wyleczony z COVID-19. W Narodowym Czytaniu Pisma Świętego w częstochowskim sanktuarium uczestniczyli też przedstawiciele służb walczących z epidemią: medycznych, straży pożarnej i Straży Granicznej.
W tym roku Narodowe Czytanie Pisma Świętego zarówno swoim hasłem, jak i wybranymi do wspólnotowej lektury tekstami z Ewangelii według św. Mateusza, nawiązuje do setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Do jego myśli nawiązał w homilii metropolita częstochowski.
"Przyznajmy, że największym błędem i kłamstwem współczesnej Europy jest budowanie życia poza Bogiem, poza jego przykazaniami, poza Ewangelią, poza etyką chrześcijańską, na jakimś zakłamywaniu kart historii i utracie dziedzictwa europejskiego, które jest zbudowane na chrześcijaństwie – jak podkreślał św. Jan Paweł II w +Ecclesia in Europa+ (adhortacja apostolska z 2003 r.)" – powiedział hierarcha.
W ocenie metropolity "te zmagania chcą odwrócić dziedzictwo naszego chrześcijańskiego systemu wartości jako program przestarzały i niedemokratyczny dla Europy i świata. Dlatego odczytujmy Pismo Święte, jego karty Starego i Nowego Testamentu, każdego dnia, bo one są kartami naszych spotkań z Bogiem, z pomocą Ducha Świętego" – nawoływał arcybiskup.
Nawiązując do aktualnej rzeczywistości, abp Depo przytoczył fragment niedawnego wywiadu udzielonego przez kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Watykański hierarcha mówił m.in., że "obiecywano nam coraz dalej przesuwać granice ludzkiej natury za sprawą triumfującej nauki; mówiono o sztucznym zapłodnieniu, o surogacji, transhumanizmie w kategoriach ulepszonego człowieczeństwa; zachwalano nam człowieka sytnetycznego i ludzkość, która ma się stać niepokonana i nieśmiertelna za sprawą biotechnologii".
"A oto jesteśmy przerażeni, przymusowo odosobnieni z powodu wirusa, o którym prawie nic nie wiemy. Epidemia była słowem przestarzałym, średniowiecznym, a stała się codziennością. Epidemia rozwiała dym złudzeń – człowiek, tak zwany wszechmocny, jawi się w swojej surowej rzeczywistości. Mam nadzieję – podkreślił ksiądz kardynał – że przymusowe zamknięcie w domach pozwoli nam zwrócić się na nowo ku sprawom najistotniejszym, ponownie odkryć znaczenie naszych więzi z Bogiem i pozwoli nam ze świadomością naszej kruchości zawierzyć Bogu i jego ojcowskiemu miłosierdziu. Niech się tak stanie" – podsumował metropolita częstochowski.
Honorowy patronat nad 4. Narodowym Czytaniem Pisma Świętego objęli przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki. W tym roku do wspólnotowej lektury została wybrana Ewangelia według św. Mateusza, a hasłem wydarzenia jest "Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia".
Tydzień Biblijny, inaugurowany tzw. niedzielą biblijną, odbywa się w polskim Kościele od 2008 r. Częścią tej inicjatywy, obchodzonej tradycyjnie w okresie Wielkanocy, jest m.in. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jego organizatorem jest Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II – publiczne stowarzyszenie wiernych, erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski.
Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych. Przewodniczącym Dzieła Biblijnego jest ks. prof. Henryk Witczyk, który przewodniczy także Stowarzyszeniu Biblistów Polskich.(PAP)
Autor: Marek Błoński
mab/ joz/