Prof. Jerzy Buzek, prof. Norman Davis oraz b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz zostali odznaczeni w niedzielę, w Święto Niepodległości, najwyższym polskim odznaczeniem Orderem Orła Białego. Podczas porannej uroczystości w Pałacu Prezydenckim były premier oraz były szef Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek uhonorowany został w uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność naukową i państwową oraz za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej na arenie międzynarodowej.
Brytyjskiego historyka, propagatora polskiej historii Normana Daviesa odznaczono za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie oraz za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce.
Prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989–1990 oraz pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990–1998 prof. Adam Strzembosz otrzymał Order Orła Białego w uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u oraz za tworzenie państwa prawa w wolnej Polsce.
Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że "Święto Niepodległości jest świętem radosnym, jeśli można cieszyć się niepodległością". "Nam przyszło żyć w czasach, kiedy jeszcze świeża jest pamięć braku niepodległości i ponownego jej odzyskania" - powiedział Komorowski.
"W imieniu całej Polski" prezydent dziękował "wielu wybitnym osobom, które wniosły swój wielki wkład, zarówno w to, o czym opowiada nasz hymn (...) ale i za to, co kryje się za całą pracą, za mądre zagospodarowywanie odzyskanej wolności i niepodległości".
Uhonorowanym Orderem Orła Białego Komorowski podziękował "za to, że potrafili nie tylko działać na rzecz wolności w czasach trudnych, ale także i mądrze zagospodarowywać wolność w dniu dzisiejszym, budując nasze dalsze ambicje i umiejętności odnajdywania się w świecie, w którym żyjemy". Buzkowi dziękował za to, że "umacniał nasze marzenia o odgrywaniu jak najlepszej, najmądrzejszej i jak największej roli w integrującej się Europie".
Uhonorowanym Orderem Orła Białego Komorowski podziękował "za to, że potrafili nie tylko działać na rzecz wolności w czasach trudnych, ale także i mądrze zagospodarowywać wolność w dniu dzisiejszym, budując nasze dalsze ambicje i umiejętności odnajdywania się w świecie, w którym żyjemy". Buzkowi dziękował za to, że "umacniał nasze marzenia o odgrywaniu jak najlepszej, najmądrzejszej i jak największej roli w integrującej się Europie".
"Chcę podziękować prof. Normanowi Davisowi - nie tylko za to, że w sposób wyjątkowy opowiadał o niełatwej historii Polski, o niełatwej Polsce ludziom z innych krajów, ale także uczył nas doceniać własną wolność, demokrację i to, co nam przyszło z woli Najwyższego, jako udział narodu polskiego, w wiekach minionych i współcześnie. Chciałem podziękować za umiejętność pokazywania naszej polskiej rzeczywistości i historii oczami człowieka patrzącego z zewnątrz" - powiedział prezydent.
"Nic tak dobrze nie robi nam Polakom, jak to, jak inni na nas patrzą, oceniają, bo jesteśmy narodem ambitnym i chcemy wypaść jak najlepiej - we własnych oczach i w oczach innych, życzliwie patrzących na nasz kraj" - dodał Komorowski.
Prof. Strzemboszowi podziękował za "wielkie chwile, które przeżywaliśmy w walce o zrealizowanie testamentu Polski Podziemnej, poprzez wielki obóz Solidarności, jak i za wspólne chwile w czasach, kiedy przyszło nam razem zagospodarowywać rzeczywistość Polski poprzez trudne reformy, także w obszarze wymiaru sprawiedliwości".
"Chciałbym każdego z państwa z osobna wymienić" - zwrócił się prezydent do odznaczonych. Wspomniał też pisarkę Wandę Chotomską, odznaczoną w niedzielę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. "Dzisiaj wiem, że tak samo pięknym źródłem wzruszenia i umiejętności kochania Polski są pani książki w stosunku już do pokolenia naszych dzieci i wnuków, i niech to trwa przez następne pokolenia" - dodał.
Jak zaznaczył, w Święto Niepodległości trzeba dostrzec też "to, co dzisiaj stanowi istotę polskiego patriotyzmu - patriotyzm pracy, działania na rzecz innego człowieka". "Patriotyzm, który jest silnie zakorzeniony w tradycjach, ale jest wymierzony w przyszłość, w wymiarze kultury, nauki i każdego obszaru, który składa się razem na rzeczywistość i na przyszłość narodu polskiego" - mówił Komorowski.
Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: aktor Jan Kobuszewski (za osiągnięcia w pracy artystycznej), powieściopisarz Wiesław Myśliwski (za osiągnięcia w twórczości literackiej), kompozytor Edward Pałłasz (za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej), specjalistka w dziedzinie psychiatrii prof. Wanda Półtawska (za zasługi w upamiętnianiu prawdy o wojennych losach Polaków i osiągnięcia w pracy naukowej), prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" Stanisław Zagórski (za działalność oświatową i kulturalną) i historyk literatury Janusz Odrowąż-Pieniążek (za zasługi dla kultury narodowej).
Pisarka Wanda Chotomska i poetka Joanna Kulma - za zasługi dla kultury polskiej, szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki - za zasługi w działalności na rzecz umacniania demokratycznego prawa wyborczego, prof. medycyny Maria Dąbska i prof. Leszek Dobrzański - za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalność dydaktyczną, wicepremier w rządzie Tadeusza Mazowieckiego Czesław Janicki - za zasługi na rzecz budowania demokratycznego państwa, kompozytor Zygmunt Konieczny - za zasługi dla polskiej kultury muzycznej uhonorowani zostali Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: historyk teatru Marek Chimiak (za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych), kustosz jasnogórskich zbiorów sztuki ojciec Jan Golonka (za zasługi w upowszechnianiu historii sztuki sakralnej), dziennikarz programu III Polskiego Radia Piotr Kaczkowski (za wybitne zasługi dla radia), prezes Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Pomoc Dzieciom" Stanisław Lewandowski (za zasługi w działalności społecznej), historyk i krytyk sztuki Agnieszka Morawińska (za wybitne zasługi dla kultury polskiej), gen. brygady, prof. nauk medycznych Jan Podgórski (za zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej), b. ambasador, uczestnik negocjacji akcesyjnych Polski do UE Maciej Popowski (za zasługi w rozwijaniu międzynarodowej współpracy i osiągnięcia w działalności dyplomatycznej), architekt Jerzy Szczepanik-Dzikowski (za zasługi na rzecz architektury polskiej).
Amerykańska dziennikarka i pisarka, żona ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, Anne Applebaum-Sikorska, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej uhonorowany został krytyk literacki i wydawca Jerzy Illg. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za wybitne czyny bojowe i męstwo odznaczeni zostali: ppor. Paweł Baron, st. szer. Jarosław Latała i st. szer. Marcin Pikula. (PAP)
ajg/ itm/