Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz jego oddziały, w tym Muzeum Żydów Mazowieckich, otwierają swe ekspozycje dla zwiedzających po przerwie spowodowanej obostrzeniami wynikającymi ze stanu epidemii koronawirusa. Placówki w Płocku będą otwarte od 5 maja, a zamiejscowe od 6 maja.
„Mamy dobre wieści. Muzeum Mazowieckie w Płocku otwiera swe podwoje po przerwie spowodowanej kwarantanną” – ogłosiło muzeum w poniedziałkowym komunikacie. Zaznaczyło jednocześnie, że z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających, obowiązywać będą tam nadal pewne ograniczenia.
Muzeum Mazowieckie podało, że placówka ta zostanie ponownie otwarta we wtorek, 5 maja i tego dnia wznowią również działalność jego oddziały, Muzeum Żydów Mazowieckich i Spichlerz ze zbiorami etnograficznymi – wszystkie z siedzibą w Płocku. Natomiast od środy, 6 maja - jak wyjaśniło Muzeum Mazowieckie, otwarte zostaną oddziały zamiejscowe, czyli Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, a także Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie.
W komunikacie o wznowieniu działalności i ponownym otwarciu ekspozycji Muzeum Mazowieckie zastrzegło, że „ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających, obowiązywać będą pewne ograniczenia”, np. na ekspozycje wstęp będzie miała ściśle określona liczna osób - na piętrach i na klatkach schodowych ruch zwiedzających będzie regulowany przez pracowników muzeum, a zwiedzający będą musieli mieć zakryte nosy i usta i zachowywać dwumetrowy dystans między sobą.
„Przy wejściu do muzeum będziemy dezynfekować ręce, poza tym naszych multimediów i wszystkich rzeczy, których w muzeum można było dotychczas dotykać teraz dotykać nie będzie można. Nieczynna będzie winda. Korzystać będą mogły z niej jedynie osoby niepełnosprawne” – wyjaśniło Muzeum Mazowieckie. Placówka zapewniła, że powierzchnie, z którymi mogą mieć kontakt zwiedzający, czyli poręcze, klamki, a także powierzchnie w toaletach, będą systematycznie dezynfekowane, a pracownicy obsługi będą wyposażeni w maski lub przyłbice ochronne.
Szczegółowe ustalenia dotyczące bezpieczeństwa w stanie epidemii zawarte będą w regulaminie, który zostanie wyeksponowany przy wejściach do Muzeum Mazowieckiego, a także do jego oddziałów i na stronie internetowej muzeumplock.eu. „Najważniejsze jest jednak to, że zapraszamy! Nasi pracownicy, nasze obiekty, sale, obrazy, rzeźby, meble, pamiątki historyczne, obiekty etnograficzne - całe Muzeum Mazowieckie w Płocku stęskniło się za Wami. Mamy nowe procedury, zalecenia, usprawnienia - wszystko w trosce o Wasze bezpieczeństwo” – podkreśliła placówka w zaproszeniu skierowanym do zwiedzających.
Muzeum Mazowieckie w Płocku posiada największe w Polsce zbiory sztuki i rzemiosła okresu secesji oraz art deco. Jednym z jego oddziałów jest działające w odrestaurowanej płockiej synagodze Muzeum Żydów Mazowieckich, gdzie znajduje się multimedialna ekspozycja, prezentująca dzieje i kulturę mazowieckich Żydów. Z kolei w oddziale zamiejscowym placówki - w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zobaczyć można zabudowę i wystrój wnętrz gospodarstw olenderskich, czyli kolonistów z dawnych Niderlandów, Fryzji i Flandrii, którzy od XVI do przełomu lat 40. i 50 XIX wieku zamieszkiwali tereny wzdłuż Wisły, od Żuław po Mazowsze.
W marcu, z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie instytucje kultury w Polsce, w tym muzea, zostały zamknięte dla zwiedzających. W ubiegłym tygodniu rząd ogłosił wznowienie działalności niektórych placówek, w tym galerii sztuki i właśnie muzeów, z możliwością ich ponownego otwarcia od 4 maja. (PAP)
mb/ mok/