Tegoroczna edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej zmieni formułę z powodu przedłużającej się epidemii koronawirusa. W głównej mierze przeniesie się on do internetu. Impreza w tradycyjnej formie zostanie zorganizowana w 2021 r.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedno z największych na świecie wydarzeń promujących folklor. Występy zespołów z różnych krajów odbywają się na festiwalowych estradach w Szczyrku, Wiśle, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Wydarzeniu towarzyszą imprezy w Jabłonkowie na Zaolziu oraz w Istebnej. W koncertach uczestniczy rokrocznie blisko 100 zespołów, ok. 4 tys. wykonawców.
"W tym roku, w trosce o zdrowie zarówno zespołów, jak i widzów, w głównej mierze przenosimy się do internetu, aby tam organizować specjalne, atrakcyjne muzycznie i towarzysko wydarzenia koncertowe" – poinformowali organizatorzy.
Twórcy TKB podziękowali zespołom, które pomimo epidemii zgłosiły swój udział. "Wasze zaangażowanie oraz gotowość jest nieoceniona. Dziękujemy również instytucjom oraz osobom, za podjęte już działania związane z przygotowaniem kolejnego TKB. Prosimy o dalszą współpracę" – czytamy w komunikacie organizatorów.
W Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej, który jest organizatorem wydarzenia, PAP dowiedziała się, że szczegóły dotyczące zamierzeń zostaną przekazane niebawem. "W tej chwili poszczególne estrady zastanawiają się, co można w tych warunkach zrobić. Z pewnością przygotowane zostaną wystawy" – powiedziała Katarzyna Dąbek z bielskiego ośrodka.
57. Tydzień Kultury Beskidzkiej w tym roku miał się odbyć od 25 lipca do 2 sierpnia.
TKB nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ godl/