Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina został w piątek wybrany na przewodniczącego Komitetu Nauk Teologicznych PAN na kadencję 2020–2023 – poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
"Będę służyć wszystkim, którym dobro teologii w Polsce leży na sercu" – powiedział po wyborze ks. prof. Pawlina, dziękując za wybór i zaufanie. Zapewnił jednocześnie, że będzie się starał nie zawieść tego zaufania.
Zdaniem ks. prof. Pawliny w ostatnim czasie teologii zostało przywrócone należne jej miejsce wśród różnych dyscyplin naukowych.
"Teologia odpowiada na pytania podstawowe, egzystencjalne, ma swoje miejsce na szerokiej platformie humanizmu" – podkreślił.
Przypomniał, że na dawnych uniwersytetach teologia była fundamentem wszystkich nauk.
"Jeśli będzie mi dane coś zrobić, to zmierzałbym do tego, żeby nauki teologiczne także dziś służyły jako fundament dla innych nauk, które przecież nie na wszystkie pytania znajdują odpowiedzi. W interdyscyplinarności szukamy odpowiedzi na istotne, egzystencjalne pytania. Tak widziałbym rolę teologii" – zaznaczył nowy przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych PAN.
Ks. prof. Pawlina zwrócił też uwagę na sytuację uczelni wyższych w dobie epidemii. Jest przekonany, że nowe środki komunikowania nie mogą zastąpić więzi i relacji międzyludzkich, takich jak chociażby profesor-student.
"Wykłady online nie zastąpią tej relacji. To człowiek nadaje impuls rozwojowi, a nie środki, z których korzysta. Nie możemy pomylić człowieka z instrumentem" – przestrzegł.
Ks. prof. Pawlina (ur. 1959 r.) jest profesorem teologii pastoralnej, autorem wielu publikacji o młodzieży i dla młodzieży. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1986 r. W latach 1997-2010 był rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
Od 2010 r. pełni funkcję rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Collegium Joanneum. W 2016 r. został przewodniczącym Kolegium Dziekanów Wydziałów Teologicznych. Przed kilkoma miesiącami został członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN, a teraz przewodniczącym tego gremium.
W archidiecezji warszawskiej jest wikariuszem biskupim ds. formacji duchowieństwa, członkiem rady kapłańskiej, kolegium konsultorów, rady duszpasterskiej i dziekanem Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej.
W skład Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, powołanego do istnienia w 2003 r., wchodzi 30 teologów reprezentujących różne ośrodki naukowe w Polsce. Celem tego gremium jest ocena i inicjowanie badań naukowych dotyczących zarówno wiary religijnej jako ważnego zjawiska w świecie, jak i badań dotyczących przekonań religijnych oraz ich uzasadnień, zaliczanych w tradycji europejskiej do dyscypliny zwanej teologią. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/