Msze święte, wieczory modlitewne, programy telewizyjne, audycje radiowe, wystawy, konkursy i rajd rowerowy - tak Litwa i Wileńszczyzna obchodzą 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Litewskie parlament ogłosił rok 2020 Rokiem Jana Pawła II.
„Litwa zawsze odczuwała szczególny stosunek Jana Pawła II” - podkreśla abp Gintara Gruszas, metropolita wileński, w licznych okolicznościowych wywiadach, które ukazują się w mediach na Litwie.
Metropolita wileński przypomina w nich, że, gdy Karol Wojtyła „został wybrany na papieża, przekazał swoją piuskę kardynalską Matce Bożej Ostrobramskiej”, „kiedy odwiedzał Polskę i nie mógł przybyć na Litwę, wykonywał różnego rodzaju gesty, znaki”. „Mianowanie Vincentasa Sladkevicziusa kardynałem było oznaką takiej właśnie jego bliskości” - podkreśla abp Gruszas.
Metropolita wileński podkreśla też, że szczególnym darem dla Litwy była wizyta papieża Jana Pawła II we wrześniu 1993 roku, tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości.
„Papież zwrócił uwagę całego świata na Litwę. Przybył na Litwę również, by wzmocnić Kościół. Kościół, który stawiał pierwsze kroki ku wolności” - zaznacza Gruszas.
Ks. abp Gintara Gruszas, metropolita wileński, w niedzielę przewodniczył mszy świętej w kaplicy Ostrobramskiej, którą odwiedził i w której się modlił papież Jan Paweł II podczas wizyty w Wilnie 4 września 1993 roku. Msze świętą transmitowała litewska telewizja publiczna.
W poniedziałek Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) zaprosił na msze świętą, która zostanie odprawiona w wileńskim kościele pw. św. św. Piotra i Pawła. To właśnie z inicjatywy AWPL-ZChR ten rok na Litwie został ogłoszony Rokiem Jana Pawła II.
„Mieliśmy przygotowany bogaty program obchodów, ale jego realizację uniemożliwiła pandemia koronawirusa. Dlatego, postanowiliśmy chociażby zebrać się i wspólnie pomodlić się w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II” - powiedziała PAP starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR, posłanka Wanda Krawczonok.
Nieprzypadkowo msza święta (o 15.00 czasu lokalnego) zostanie odprawiona w kościele św. św. Piotra i Pawła. Plac przed tą świątynią nosi imię papieża Jana Pawła II. Nieopodal znajduje się nuncjatura apostolska, na dziedzińcu której przed kilkoma laty został wzniesiony pomnik papieża.
„Przed mszą przy pomniku złożymy kwiaty” - zapowiada Kwarczonok.
W Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w Wilnie w poniedziałek zostanie otwarta ekspozycja poświęcona Janowi Pawłowi II. Natomiast w dzwonnicy katedry wileńskiej od poniedziałku można obejrzeć dary, które przekazał Ojciec Święty Kościołowi Litewskiemu i Litwie oraz ornat, w którym papież odprawiał msze świętą w Wilnie w parku na Zakrecie.
Od kilku dni wiele uwagi 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II poświęca nadawca publiczny LRT. Prezentowane są filmy dokumentalne o papieżu, przygotowywane są specjalne audycje telewizyjne i radiowe.
Obchody rocznicy urodzin Karola Wojtyło przygotowały też samorządy rejonów wileńskiego i solecznickiego, które w większości zamieszkują Polacy i w których funkcjonują szkoły polskie na Litwie. Są to konkursy twórcze, wirtualne wystawy.
W niedzielę z inicjatywy Wileńskiego Oddziału Miejskiego Związku Polaków na Litwie odbyła się rowerowa pielgrzymka, która wyruszyła z palcu Jana Pawła II przy kościele Piotra i Pawła i po pokonaniu około 30 km zakończyła się w Kowalczukach, w miejscowości rejonu wileńskiego, gdzie w 2007 roku został wzniesiony pierwszy na Litwie pomnik Jana Pawła II.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mal/