Wyjątkowy Biały Tydzień – to nowa akcja Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, która ruszy 21 maja. W kolejne czwartki w mediach społecznościowych pojawią się spoty prezentujące świadectwa rodziców i dzieci oczekujących na pierwszą komunię świętą - powiedziała PAP sekretarz krajowa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci s. Monika Juszka.
Zaplanowano również wypowiedzi misjonarzy z Chile, Sri Lanki, Meksyku i Kamerunu, którzy opowiedzą, jak radzą sobie w czasie pandemii z nową sytuacją. Dzieci ułożyły także litanię eucharystyczną. "W ten sposób chcieliśmy dostosować do nowych warunków doroczną akcję Dzieci Komunijne Dzieciom Misji, której celem jest uwrażliwianie najmłodszych na potrzeby ich rówieśników w krajach misyjnych" – powiedziała sekretarz krajowa PDMD.
Zwróciła uwagę, że w tym roku z powodu epidemii w niektórych diecezjach pierwsza komunia święta została przeniesiona na późniejsze miesiące. "Są także parafie, gdzie umożliwia się dzieciom i rodzicom indywidualne i rodzinne przeżywanie tego wydarzenia. Zależy nam, aby uzmysłowić najmłodszym, że przyjęcia i otrzymane prezenty nie są istotą pierwszej komunii świętej. Najważniejsze jest spotkanie z Jezusem Chrystusem, który przychodzi do ich serc w postaci chleba eucharystycznego" – powiedziała s. Juszka.
Dzień po pierwszej komunii świętej rozpoczyna się biały tydzień. Jego celem jest wyciszenie i pomoc w pełnym przeżywanie sakramentu. Tradycja wywodzi się od pierwszych chrześcijan, kiedy nowi członkowie Kościoła przez tydzień nosili białe szaty na znak swojego zjednoczenia z Chrystusem.
Jeden dzień w białym tygodniu zawsze poświęcony jest misjom. "Dzieci modlą się wtedy za swoich rówieśników w różnych częściach świata, którzy z różnych powodów nie mogą przystąpić do tego sakramentu. Jeśli mają możliwość, składają też na ich rzecz ofiarę będącą częścią otrzymanych z okazji pierwszej komunii świętej prezentów" – powiedziała s. Juszka.
Ofiary wkładane są do tzw. "kopertek misyjnych" z flagami państw. "Nie każde dziecko pochodzi z rodziny zamożnej. Nie chcą wprowadzać podziałów postanowiliśmy, żeby ofiary od dzieci były anonimowe. Te, których nie stać, mogą do kopertki włożyć tekst modlitwy, czy kilka słów będących świadectwem tego, jak przeżyły spotkanie z Jezusem" – powiedziała siostra.
Dzięki ofiarom dzieci komunijnych Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci ze wszystkich krajów każdego roku wspiera blisko 3 tys. różnych projektów edukacyjnych, formacji chrześcijańskiej i ochrony życia dla dzieci poniżej 14. roku życia. Dzięki PDMD w krajach misyjnych funkcjonuje ponad 2 tys. ośrodków służących najmłodszym - szkoły, szpitale, sierocińce, internaty, domy opieki, stołówki i inne.
W ubiegłym roku Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w ramach akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji zebrały 846 tys. 643 zł. W akcję włączyły się wszystkie diecezji w Polsce. „Choć mamy dopiero połowę maja, już wpłynęły do naszego biura pierwsze ofiary od dzieci, które przystąpiły w tym roku do pierwszej komunii świętej” – powiedziała s. Monika Juszka (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ krap/