Stabilizacja polskiej administracji kościelnej silnie wiąże się z uznaniem polskiej granicy zachodniej - mówili historycy na konferencji naukowej we Wrocławiu. Była ona poświęcona administracji kościelnej na terenach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej.
Konferencję zorganizowano w czwartek w 40. rocznicę wydania bulli papieża Pawła VI, normującej sytuację polskiego Kościoła na ziemiach odzyskanych. Sympozjum naukowe było wspólną inicjatywą Papieskiego Wydziału Teologicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość.
Jak powiedział podczas konferencji prasowej dr Wojciech Kucharski z Ośrodka Pamięć i Przyszłość, dzieje stabilizacji polskiej administracji kościelnej po II wojnie światowej to nie tylko temat związany z historią Kościoła, ale również istotne zagadnienie dla współczesnej historii Polski. „Związek ten do tej pory nie podlegał szerszej refleksji naukowej” - mówił Kucharski.
Konferencję zorganizowano w 40. rocznicę wydania bulli papieża Pawła VI „Episcoporum Poloniae Coetus”. Dokument normujący sytuację Kościoła na Ziemiach Odzyskanych, ukazał się 28 czerwca 1972 r. Na mocy bulli powstał pięć nowych diecezji, dla kilku wprowadzono nowy podział administracyjny oraz odnowiono metropolię wrocławską.
Stolica Apostolska nie dokonała zmian administracji kościelnej na ziemiach zachodniej i północnej Polski do roku 1972 r., czyli do czasu ratyfikacji układu między PRL a Republiką Federalną Niemiec o podstawach normalizacji stosunków między dwoma państwami. W układzie tym RFN uznała w sposób jednoznaczny zachodnią granicę Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej oraz zobowiązała się do niekwestionowania istniejącego wtedy stanu prawnego.
„Nie oznacza to, że do tego czasu Stolica Apostolska nie uznawała nowych granic Polski. W wypowiedziach oficjalnych Stolicy Apostolskiej podkreślano, że zachodnia granica państwa Polskiego jest granicą niezmienną (...) Z kolei już w 1970 r., jeszcze przed podpisaniem układu z RFN, papież Paweł VI, zadeklarował, że tuż po ratyfikacji tego układu, co nastąpiło w maju 1972 r., będzie ustanowiona prawno-kanonicznie polska administracja na ziemiach zachodnich” - mówił Kucharski.
Podczas wrocławskiej konferencji mówiono m.in. o znaczeniu działalności prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz kardynała Bolesława Kominka w staraniach o ustanowienie polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Odzyskanych. Poruszono również problematykę związaną ze stosunkiem ówczesnego Episkopatu Niemiec i władz niemeńskich do tej kwestii.
Konferencję zorganizowano w 40. rocznicę wydania bulli papieża Pawła VI „Episcoporum Poloniae Coetus”. Dokument normujący sytuację Kościoła na Ziemiach Odzyskanych, ukazał się 28 czerwca 1972 r. Na mocy bulli powstał pięć nowych diecezji, dla kilku wprowadzono nowy podział administracyjny oraz odnowiono metropolię wrocławską. Postanowienia bulli obowiązywały w Polsce do 1992 r. Wówczas to papież Jan Paweł II ogłosił kolejną bullę regulującą kwestie polskiej administracji kościelnej. (PAP)
pdo/ ls/ jbr/