30 maja wznowi działalność uzdrowisko w Kopalni Soli w Wieliczce (Małopolskie), a 8 czerwca kopalnia udostępni podziemia dla turystów. Na czerwiec planowane jest też otwarcie tężni solankowej w parku św. Kingi i wznowienie działalności Hotelu Grand Sal.
Do czasu otwarcia dla turystów kopalnia zachęca do wirtualnego zwiedzania za pośrednictwem swojej strony internetowej i portali społecznościowych.
Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa wielickiej kopalni Monika Szczepa, od 8 czerwca znów będzie można zwiedzać podziemia kopalni. Doprecyzowała, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania w nowej formule organizacyjnej udostępniony zostanie główny szlak zwiedzania: Trasa Turystyczna. Zwiedzanie odbywać się będzie z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa. Grupy maksymalnie 20-osobowe do podziemi zejdą w zachowaniem 15-minutowych odstępów. Wcześniej każdy turysta obowiązkowo przejdzie przez specjalną strefę bezpieczeństwa z obowiązkowym pomiarem temperatury ciała i dezynfekcją rąk. Tego typu procedury od marca br. obowiązują także wszystkich pracowników kopalni.
W czerwcu planowane jest również otwarcie tężni solankowej w parku św. Kingi, jednorazowo w niej przebywać będzie mogło 50 osób; i wznowienie działalności Hotelu Grand Sal.
Od 30 maja działalność w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej w podziemnych komorach wznowi uzdrowisko kopalni. Drugi obszar funkcjonowania uzdrowiska, czyli turnusy uzdrowiskowe, zostaną wznowione w późniejszym terminie po ogłoszeniu takiej możliwości przez ministra zdrowia.
Rzeczniczka wyjaśniła, że program rehabilitacji pulmonologicznej został tak przeorganizowany, aby kuracjuszom zapewnić maksimum bezpieczeństwa i komfortu, zarówno podczas zajęć oddechowych, jak i odpoczynku w komorach leczniczych. Ćwiczenia zostały zindywidualizowane, odbywać się będą w grupach maksymalnie 4-osobowych, a leczenie prowadzone z uwzględnieniem dystansu społecznego, procedur bezpieczeństwa i sanitarnych.
Uruchamiane są także poradnie uzdrowiska na powierzchni. Świadczenie usług ma być poprzedzone wywiadem medycznym i pomiarem temperatury ciała. Środki ochrony osobistej będą obowiązkowe dla wszystkich pacjentów, kuracjuszy, pracowników, a pomieszczenia często dezynfekowane. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/