Pracownicy naukowi IPN będą prowadzili wykłady dla osób osadzonych w zakładach karnych podlegających Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Łodzi. Porozumienie w tej sprawie podpisano w poniedziałek w łódzkiej siedzibie Instytutu.
Umowę sygnowali dyrektor łódzkiego oddziału IPN Marek Drużka oraz dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi Marek Lipiński.
"Podpisanie umowy o współpracy to formalne ukoronowanie pewnej praktyki, która już kilka lat temu rozpoczęła się w zakładzie karnym w Sieradzu. Od tego czasu pracownicy pionu naukowego IPN edukują osoby pozbawione wolności" - powiedział Lipiński.
Zakład karny w Sieradzu rozpoczął nieformalną współpracę z IPN w 2008 r. Cztery lata później podpisano bezterminowe porozumienie o współpracy, które spotkało się z dużym zainteresowaniem osadzonych.
"Do wszystkich zajęć byli bardzo dobrze przygotowani. Zaskoczyła nas ich duża wiedza na temat najnowszej historii Polski. I to nie tylko tej znanej. Do tej pory zwracaliśmy szczególną uwagę na zbrodnię katyńską i funkcjonowanie obozów w sowieckiej Rosji. Były również wykłady poruszające tematy mniej znane w społeczeństwie, takie jak działalność grup młodzieżowych organizacji niepodległościowych z lat 50." - wyjaśnił Drużka.
Powodzenie projektu doprowadziło do podpisania umów o współpracy z innymi jednostkami karnymi w: Piotrkowie Trybunalskim, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Teraz do tej grupy dołączyło 12 jednostek podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Łodzi. Podobnie jak w innych zakładach zajęcia dot. najnowszej historii Polski będą się tu odbywały średnio raz na kwartał. (PAP)
duk/ abr/ gma/