W Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako "indywidualizacja religijności" - mówi dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. dr Wojciech Sadłoń, który skomentował badania CBOS dotyczące religijności Polaków w ciągu ostatnich 20 lat.
Wynika z nich, że 91 proc. badanych deklaruje się jako osoby wierzące, a odsetek osób niewierzących wynosi 8 proc.
W komentarzu do tych badań zamieszczonych na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej ks. Sadłoń podkreśla, że "niemal nie zmienił się odsetek Polaków, którzy uważają się za wierzących oraz nieznacznie wzrósł (do 8 proc.) odsetek deklarujących się jako niewierzący". Natomiast z niemal 60 proc. do 47 proc. zmniejszyła się liczba osób, które deklarują regularne praktykowanie swojej wiary. Ks. Sadłoń podkreśla, że spadek jest zauważalny przede wszystkim od 2005 roku – w tym czasie do 15 proc. wzrósł odsetek osób deklarujących się jako niepraktykujący.
"W ciągu 30 ostatnich lat polskie społeczeństwo podąża nieco odmiennym torem co zachodnie kraje. Jeśli więc procesy religijne na zachodzie można określić jako sekularyzacja, to w Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako +indywidualizacja religijności+. Nie oznacza ona prostego trendu osłabienia religijnego, ale raczej złożony proces dynamicznego kształtowania się tożsamości religijnej Polaków w zmieniających się warunkach kulturowych" – podkreślił ks. Sadłoń.
Z badań CBOS wynika, że odsetek osób głęboko wierzących od 2008 roku pozostaje stabilny i wynosi 8 proc. Zestawienie deklaracji wiary i praktyk pokazuje, że 47 proc. Polaków wierzy i praktykuje regularnie, a 37 proc. wierzy, ale nie praktykuje regularnie. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ krap/