Młodzi twórcy i twórczynie filmów krótkometrażowych mają ostatni tydzień na zgłoszenie swoich dzieł na konkurs filmowy 10. Transatlantyk Festival 2020. Zgłoszenia online na Konkurs Polskich Krótkich Metraży można przesyłać do 25 czerwca br.
"Jubileuszowy 10. Transatlantyk Festival odbędzie się na Śląsku. Jak zawsze prezentował będzie najnowsze, najlepsze kino z całego świata oraz najciekawsze polskie filmy krótkometrażowe" - napisała w informacji przesłanej PAP rzeczniczka prasowa festiwalu Józefina Bartyzel.
Zgłoszenia online można przesyłać do czwartku (25 czerwca) 2020 r. Do udziału w konkursie uprawnione są produkcje zrealizowane po 1 stycznia 2019 r., których długość nie przekracza 30 minut. Filmy konkursowe w formie linków można przesyłać organizatorom za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
"Bogaty, różnorodny program i inspirujące rozmowy z twórcami filmów – tak wyglądał Konkurs Polskich Krótkich Metraży na Transatlantyku w poprzednich latach" – napisała dyrektor programowa festiwalu Joanna Łapińska. "Obecnie – w roku pandemii, zamkniętych kin i przymusowej izolacji, chcemy tym mocniej wspierać utalentowanych reżyserów krótkiej formy. Spotkajmy się w październiku na Śląsku. Poczujmy znowu, że kino łączy" - zaapelowała.
W zeszłym roku w jury zasiedli brytyjski krytyk filmowy i kurator Neil Young, reżyser filmu "Ja teraz kłamię" Paweł Borowski oraz krytyk filmowy i selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tallinie Edvinas Puksta.
Główna z nagród trafiła do twórców filmu "Deszcz" ("The Rain") w reż. Piotra Milczarka, a wyróżnienie otrzymał film "Piołun" ("Bitter Herb") w reż. Marii Ornaf.
Trzyosobowe jury przyzna uczestnikom dwie nagrody. Laureat pierwszego miejsca otrzyma 7 tys. zł, a zdobywca wyróżnienia - 3 tys. zł.
10. Transatlantyk Festival odbędzie się od 1 do 8 października na Śląsku.
Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. "Impreza jest artystycznym pomostem pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów" - podkreślają organizatorzy.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/