Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska otrzymały fundusze na kontynuację projektu "Patrimonium" czyli digitalizację najważniejszych zbirów. Wartość dwuletniego projektu to ponad 33 mln 604 tys. zł.
Na stronie Biblioteki Narodowej podano, że 25 czerwca została podpisana umowa na realizację projektu "Patrimonium – Zabytki piśmiennictwa". "To kontynuacja digitalizacji zbiorów specjalnych – w tym najważniejszych zabytków Narodowego Zasobu Bibliotecznego – Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej i udostępnienie ich za pośrednictwem biblioteki cyfrowej POLONA" - przypomniano.
Projekt będzie realizowany od 1 lipca 2020 roku do 30 czerwca 2022 roku. "Jego wartość wynosi 33 604 886,59 zł, z czego 84,63 proc. stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach II Osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – działanie +Cyfrowa dostępność i użyteczność sektora publicznego+, poddziałanie 2.3.2 +Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury+" - napisano. Pozostała część to wkład własny pochodzący z budżetu państwa.
Wskazano, że "nowy projekt wzmacnia współpracę pomiędzy centralną biblioteką państwa a największą i najstarszą biblioteką uniwersytecką w Polsce, które w ramach partnerstwa połączyły swoje katalogi w 2019 roku". Na początku 2020 roku książnice zakończyły pierwszą część projektu "Patrimonium", wzbogacając zasoby POLONY o ponad milion obiektów cyfrowych.
Przedmiotem projektu "Patrimonium – Zabytki piśmiennictwa" jest digitalizacja zbiorów specjalnych dwóch największych bibliotek w kraju i ich udostępnienie za pośrednictwem biblioteki cyfrowej POLONA w celu wykorzystania ich m.in. na potrzeby naukowe, artystyczne, historyczne i edukacyjne. W efekcie realizacji projektu do otwartych zasobów on-line trafi ponad 140 tysięcy obiektów cyfrowych. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/aszw