1 lipca rozpoczęły się zapisy online na 309. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę, która w tym roku przybierze kształt wędrówki duchowej. Pątnikom będzie towarzyszyło hasło - "Jak rozkochać się w mszy św.".
Z powodu epidemii w tym roku na pielgrzymi szlak pójdzie tylko delegacja 50 osób. Reszta pątników została zaproszona do pielgrzymowania duchowego za pośrednictwem mediów lub spotkań w prowadzonym przez ojców paulinów kościele św. Ducha w Warszawie przy ul. Długiej, ogłoszonym w ubiegłym roku sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.
O nowej formie pielgrzymowania poinformował w mediach społecznościowych pielgrzymki jej kierownik paulin o. Krzysztof Wendlik. Podkreślił, że zostało ono podyktowane troską o zdrowie pielgrzymów, przyjmujących ich gospodarzy i służb zaangażowanych w bezpieczny przebieg pielgrzymki.
Co roku w ramach Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej nazywanej także paulińską, pątniczy szlak przemierza ponad 5 tys. osób. Jest ona jedną z najstarszych w Polsce. Pierwszy raz wyruszyła ze stolicy na Jasną Górę w 1717 r. 20 mężczyzn pod kierunkiem Antoniego Gromadzkiego poszło wówczas w pielgrzymce pokutnej, aby prosić o zatrzymanie epidemii dżumy.
W tym roku na pątniczy szlak pieszo wyruszy tylko 50 osób. "Każda z grup pielgrzymkowych, zasadniczych i piętnastek, będzie reprezentowana przez swojego przewodnika niosącego intencje złożone do specjalnego plecaka. Pozostałe osoby to służby niezbędne do organizacji pielgrzymki i do zachowania jej duszpasterskiego charakteru" - zapowiedział o. Wendlik.
W tym czasie, a więc w dniach 6-14 sierpnia, pielgrzymi duchowi będą łączyć się gromadząc na codziennej mszy św. w kościele Świętego Ducha w Warszawie. Liturgie z konkretnym przesłaniem na dany dzień będą celebrowane o godz. 9 i 17 - zaznaczono. Myślą przewodnią czasu rekolekcji będą słowa - "Jak rozkochać się w mszy św.".
"Będziemy prosić Boga o wybaczenie grzechów, które ciążą na sumieniu naszym, jak i naszego kraju, zwłaszcza grzechów pychy, niewiary, podziałów i nieposzanowania życia najsłabszego. Pójdźmy przepraszać Maryję za wszystkie zniewagi, jakich doznała w ostatnim czasie w naszej ojczyźnie, za profanację jej jasnogórskiego wizerunku, bo miłosierdzie boże objawia się tam, gdzie serce jest skruszone" – oświadczył o. Wendlik.
Zapisy online potrwają od 1 lipca do 2 sierpnia. W kolejnych dniach będą odbywały się w podziemiach kościoła Świętego Ducha w Warszawie.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ krap/