Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, otaczający opieką osoby chorujące psychicznie, chce stworzyć „Muzeum miejsca”. Będzie ono opowiadać o przeszłości placówki, która apeluje o pomoc w zbiórce pieniędzy na ten cel.
W Muzeum Miejsca - urządzonym w dawnej szpitalnej kotłowni - mają być zgromadzone urządzenia techniczne, które do dziś zachowały się z dawnego wyposażenia Zakładu dla Nerwowo i Umysłowo Chorych, ale także dokumenty i zdjęcia, które opowiedzą o ludziach: lekarzach, siostrach zakonnych i przedstawicielach personelu pomocniczego i pacjentach, o tym, jak leczone były dawniej choroby psychiczne i jak leczy się je dzisiaj.
"Świat szpitala psychiatrycznego, to świat, którego obraz kształtują nie zawsze prawdziwe opowieści i przekazy utrwalające często fałszywe stereotypy dotyczące psychiatrii, chorych i leczenia. Chcemy to zmienić” - powiedział PAP rzecznik prasowy szpitala Maciej Bóbr.
Przypomniał, że szpital ma już doświadczenie, bo od lutego 2016 roku w jednym z budynków można oglądać stałą ekspozycję zatytułowaną "Uważaj na głowę". Współtworzyły ją osoby po kryzysach psychicznych, które podczas warsztatów dyskutowały z ludźmi zdrowymi o tym, czym jest choroba, wykluczenie, stygmatyzacja, leczenie i konfrontacja ze światem po opuszczeniu szpitala. Same też wybrały eksponaty prezentowane na wystawie.
"Udział w pracach nad przygotowaniem wystawy i opieka nad nią miała i ma dla chorych wymiar terapeutyczny. Dlatego zaplanowano, że będą oni uczestniczyli także w tworzeniu i funkcjonowaniu +Muzeum miejsca+. Grupa pacjentów ma zająć się przygotowaniem eksponatów i ich konserwacją” – powiedział Bóbr.
Koszty stworzenia "Muzeum miejsca" są szacowane na ok. 120 tys. zł. Obejmują one: opracowanie scenariusza i materiałów informacyjnych, opis eksponatów, aranżację wystawy, w tym wykonanie wielkoformatowych wydruków archiwalnych fotografii, odczyszczenie starych urządzeń i przygotowanie ich do eksponowania, zakup i montaż oświetlenia, realizacje dziesięciominutowego filmu na temat społeczności Zakładu w Kobierzynie oraz promocję wystawy, w tym przygotowanie wirtualnego spaceru.
Jak wyjaśnił rzecznik placówki, szpital nie może ubiegać się o granty w obszarze kultury, stąd pomysł, aby "Muzeum miejsca" powstało dzięki zbiórce internetowej, która została uruchomiona na portalu zrzutka.pl.
Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego w Kobierzynie działa na terenie zabytkowego kompleksu szpitalno-parkowego. Od 2018 roku nosi nazwę kliniczny. Ma 16 oddziałów stacjonarnych, osiem opieki dziennej, dziewięć zespołów leczenia środowiskowego i prowadzi osiem poradni zdrowia psychicznego. Leczy się tam rocznie ok. 8,5 tys. osób oraz udzielanych jest ok. 100 tys. porad, konsultacji i wizyt domowych.
Placówka została otwarta w 1917 r. Kompleks szpitalny został wybudowany w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu i był wówczas zaliczany do najpiękniejszych, najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych placówek tego typu w Europie. Na obszarze 52 ha wybudowano 15 pawilonów dla chorych, ponad 40 budynków administracyjnych, gospodarczych, mieszkalnych. Szpital miał m.in. własną piekarnię, pralnię, elektrociepłownię, warsztaty techniczne i różnego rodzaju warsztaty terapii zajęciowej; ponadto były tam gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplica i cmentarz.
Obecnie zespołem szpitalno-parkowym zarządza spółka Małopolskie Parki Przemysłowe, zajmując się jego kompleksową rewitalizacją i użyczając szpitalowi nieodpłatnie niezbędne do jego funkcjonowania budynki.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/aszw