Koncertem Piotr Schmidt Quartet i Wojciecha Niedzieli rozpocznie się w sobotę wieczorem 26. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. W kolejne soboty lata publiczność usłyszy m.in. Krzysztofa Herdzina, Pawła Kaczmarczyka, Adama Bałdycha, Michała Urbaniaka i Leszka Możdżera.
„Jesteśmy szczęśliwi, bo jako jeden z niewielu festiwali możemy zaprosić publiczność nie na koncerty on-line, lecz jak co roku - w plener, na warszawskie Stare Miasto" – powiedziała PAP Iwona Strzelczyk-Wojciechowska z Fundacji Jazz Art, organizującej festiwal.
Jej zdaniem tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie, choć będzie się różniła się od poprzednich. Wyjaśniła, że festiwal odbędzie się pod znakiem polskich wykonawców, jako wyraz solidarności dla rodzimej sceny jazzowej w czasie pandemii.
„Tribute to Tomasz Stańko” to projekt, który trębacz Piotr Schmidt przygotował kilka miesięcy po śmierci wybitnego artysty, jednego z najważniejszych twórców w historii europejskiego jazzu. W kwartecie występuje dwóch muzyków, którzy w ostatnich latach grywali w zespole Stańki - kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk; skład grupy uzupełnia pianista Wojciech Niedziela.
Podczas inaugurującego festiwal koncertu zagrają: trębacz Piotr Schmidt, pianista Wojciech Niedziela, Maciej Garbowski na kontrabasie i Krzysztof Gradziuk na perkusji.
Muzycy przedstawią program pt. „Tribute to Tomasz Stańko”, znany miłośnikom jazzu z albumu – 11. w dorobku twórczym Piotra Schmidta - pod tym samym tytułem.
„Tribute to Tomasz Stańko” to projekt, który trębacz Piotr Schmidt przygotował kilka miesięcy po śmierci wybitnego artysty, jednego z najważniejszych twórców w historii europejskiego jazzu. W kwartecie występuje dwóch muzyków, którzy w ostatnich latach grywali w zespole Stańki - kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk; skład grupy uzupełnia pianista Wojciech Niedziela. Program płyty - i podobnie będzie na koncercie - wypełniają zbiorowe improwizacje kwartetu.
„To mający źródło w najwyższych, akademickich kompetencjach muzyków materiał o freejazzowej proweniencji: swobodny melodycznie i harmonicznie, otwarty formalnie, a jednak bardzo zdyscyplinowany i komunikatywny, oparty na czytelnych motywach i nastrojowy. Utwory bez wyraźnego rdzenia dramaturgicznego przeplatane są z takimi kompozycjami, jak otwierający płytę krótki i piękny +Epilog+ Bartosza Pieszki oraz komedowska kołysanka z +Rosemary’s Baby+” – oceniają krytycy. Właśnie wokół tej melodii dwie dekady temu Stańko skonstruował album „Litania”, w całości wypełniony muzyką Komedy.
Piotr Schmidt, trębacz jazzowy, wydawca, lider zespołów jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień; od wielu lat uważany jest w rankingu tworzonym przez czytelników „Jazz Forum” za jednego z czterech najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce.
Występował na liczących się festiwalach jazzowych w Polsce i Europie. Współpracował i współpracuje z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także z wybitnymi artystami zagranicznymi.
Wojciech Niedziela, mistrz pianistyki jazzowej, jest obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych XX wieku. Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu „New Presentation”, współpracując z solistami: Lorą Szafran i Piotrem Wojtasikiem. Wziął udział w nagraniu około 40 płyt, m. in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Wojtasikiem, Maciejem Sikałą. Jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest do dziś. Nominowany do Nagrody Fryderyka za autorską płytę „To Kiss the Ivories” oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real Jazz” i „Supercalifragilistic”. Koncertował w znanych klubach Europy, USA i na Kubie. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce, np. Bobby’emu Watsonowi, Dave’owi Friedmanowi, Dave’owi Liebmanowi, Eddie’mu Hendersonowi, Billy’emu Harperowi.
W kolejną sobotę festiwalu 11 lipca na Starówce wystąpi znany pianista i kompozytor Krzysztof Herdzin ze swoim kwartetem.
Festiwal jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Partnerami Festiwalu są: ZAIKS i STOART.
Festiwal został zorganizowany według zaleceń i procedur epidemiologicznych MKiDN, Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pad/