Piechurzy w umundurowaniu i uzbrojeniu z XIX i XX wieku przeszli ulicami stolicy w niedzielę, w 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Historyczne oddziały polskiej armii odtwarzało ok. 280 rekonstruktorów z całego kraju. Defilada, będąca w tym roku częścią marszu „Razem dla Niepodległej” z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, przeszła trasą od pl. Piłsudskiego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, pl. Na Rozdrożu do Belwederu.
Na trasie przemarszu defilady licznie zgromadzili się warszawiacy, którzy oklaskami witali maszerujących żołnierzy. W paradzie wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całego kraju, odtwarzające oddziały piechurów z historycznych pododdziałów Wojska Polskiego w uzbrojeniu z różnych okresów historii Polski.
Odtworzone zostały m.in. XIX-wieczne pułki piechoty: z czasów Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, a także oddział powstańców listopadowych. W przemarszu wzięli udział także pasjonaci historii w mundurach powstańców wielkopolskich z oryginalnym sztandarem kompanii powstańczej z Kaszczoru.
Andrzej Ziółkowski z Wojskowej Akademii Technicznej, który dowodził oddziałem odtwarzającym Legię Nadwiślańską, w rozmowie z PAP przypomniał, że była to formacja wywodząca się z Legionów Jana Henryka Dąbrowskiego. "Prowadziły one jedne z pierwszych walk za sprawę polską po całkowitej utracie niepodległości w 1795 roku" - powiedział.
Warszawskie tradycje wojskowe reprezentowali m.in. rekonstruktorzy w wyposażeniu Batalionu Stołecznego z 1937 r. "Była to bardzo zasłużona formacja dla Warszawy, najważniejsza jednostka podczas obrony stolicy w 1939 roku w zgrupowaniu pułkownika Leopolda Okulickiego. Batalion, jako ostatni oddział wojskowy opuszczał Warszawę 5 października 1939 roku" - powiedział PAP Tomasz Sarnecki ze Stowarzyszenia Historycznego Cytadela.
Nie zabrakło także żołnierzy kampanii polskiej 1939 r., powstańców warszawskich, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz uczestników walk o Berlin w 1945 r. – żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego.
Na końcu pochodu historycznych wojsk na lawecie jechał czołg Renault FT-17, prawdopodobnie używany przez Wojsko Polskie w czasie wojny polsko-bolszewickiej, który już w przeddzień Święta Niepodległości wystawiony został przed Pałacem Prezydenckim. Czołg został sprowadzony do Polski z Afganistanu dzięki staraniom prezydenta Bronisława Komorowskiego, MSZ i MON.
W paradzie wojsk przy placu Piłsudskiego uczestniczyło blisko 100 kawalerzystów. Odtwarzali historyczne pułki szwoleżerów i ułanów: 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, 1. Pułk Ułanów Krechowieckich, 2. Pułk Ułanów Grochowskich i 10. Pułk Ułanów Litewskich.
Atrakcją dla mieszkańców stolicy była także możliwość oglądania w pełni wyekwipowanej warty husarskiej, którą wystawił poczet chorągwi im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego.
Niedzielną defiladę przygotowało m.st. Warszawa. Organizatorami marszu „Razem dla Niepodległej” są Kancelaria Prezydenta oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.(PAP)
wmk/ ska/ je/