W intencji ofiar rzezi wołyńskiej oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej 11 lipca w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta msza św. Po niej zaplanowane są obchody na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
"W sobotę 11 lipca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji 77. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni" - podano na Twitterze Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
"Stołeczne obchody rozpocznie o godz. 10.30 mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 "w intencji ofiar rzezi wołyńskiej oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" - czytamy na stronie internetowej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Liturgię poprzedzi złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą "Rzeź Wołyńską".
W południe o godz. 12. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce.
O godz. 13. przy pomniku Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu oraz przy pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy Skwerze Wołyńskim (ul. Gdańska) odbędzie się apel pamięci połączony z ceremonią złożenia wieńców oraz wiązanek kwiatów. Z koli o 13.45 uroczystości odbędą się przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Skwer Wołyński, ul. Gdańska.
Organizatorzy apelują o wzięcie ze sobą maseczek ochronnych oraz stosowanie się do zaleceń przeciwepidemicznych służb sanitarnych. "W razie potrzeby przed rozpoczęciem uroczystości wszyscy uczestnicy będą mogli pobrać od pracowników Urzędu jednorazowe maseczki ochronne. Jednocześnie odradzamy udział w obchodach osobom należącym (np. ze względu na wiek) do najwyższej grupy ryzyka zarażenia koronawirusem" - napisali organizatorzy.
11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Był to kulminacyjny moment trwających od 1939 r. ataków nacjonalistów ukraińskich na ludność polską zamieszkującą Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej. W samych tylko latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską. Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej, jako ludobójstwo, przeprowadzono na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Polacy ginęli od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas Mszy świętych i nabożeństw. Kres ukraińskim zbrodniom położyła Akcja "Wisła" prowadzona od 1947 r. przez wojsko i służby bezpieczeństwa Polski Ludowej.
22 lipca 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/